Rady,tipy, triky

„Aká postieľka je vhodná pre bábätko?“

15.05.2017

Pri výbere správnej detskej postieľky nie sú najdôležitejším faktorom cena, farba, ani to, ako ladí so zvyškom interiéru. Ako vybrať vhodnú postieľku tak, aby dieťatko malo zaručený zdravý vývin a spánok, vám poradíme v dnešnom článku. Dobrá postieľka potom zaistí spokojný spánok nielen bábätku, ale aj mamičke. 

 

Hneď na začiatku si musíte premyslieť, o aký typ postieľky máte záujem - napríklad, či chcete najskôr kolísku alebo rovno postieľku. Rozhodnutie, či detskú postieľku vymeníte, keď bábätko trochu podrastie alebo zainvestujete do variabilnej polohovateľnej postieľky, je tiež veľmi dôležité. Máte už prebaľovací pult a detský nábytok, napríklad komodu, alebo bude súčasťou postieľky? Multifunkčné detské postieľky majú z praktického hľadiska nesporne navrch. Pri počiatočnej vyššej investícii, nemusíte riešiť o niekoľko mesiacov nákup novej postieľky ani dodatočnú kúpu detského nábytku, a tak, v konečnom dôsledku, i ušetríte. Navyše, mamička má všetky potrebné veci pekne poruke a šetrí i vzácny rodičovský čas. Najväčší dôraz pri výbere postieľky musíte však dať na to, aby všetky použité materiály a látky, boli zdravotne nezávadné. Pozor si dajte najmä na plasty a farby, či laky, s ktorými by vaše dieťatko mohlo prísť do kontaktu. Kvalitní výrobcovia a dodávatelia majú certifikát zdravotnej nezávadosti a vhodnosti použitých materiálov pre dieťatko. Tak ako je tomu pri posteliach pre dospelých, i pri detských je ich najdôležitejšou súčasťou matrac a rošty. U detí je správna matracová podpora obzvlášť dôležitá pre správny vývin chrbtice. Nezabudnite, že v postieľke trávia väčšinu dňa, a i preto tomuto bodu venujte najviac pozornosti!

 

 

Čo pre dokonalý výber postieľky radí odborník?

Veľmi dôležitý je výber matraca. Pretože poskytuje chrbtici a celému telu oporu. Takisto ovplyvňuje regeneráciu dieťaťa. Mal by byť priedušný ale dostatočne pevný. Lepšie je vybrať skôr tvrdší matrac. Dôležitá je aj dostatočná hrúbka matraca, aby sa pri záťaži neprehýbal a aby sa nevytvárala medzera medzi matracom a okrajom postieľky. Mäkký matrac sa neodporúča hlavne u novorodencov (zvyšuje sa riziko syndrómu náhleho úmrtia). Novorodenci však nemajú radi otvorený priestor, preto je možné vložiť do postieľky tzv. hniezdo (kokon). Dôležitý je aj kvalitný rošt postieľky, bez ktorého ani sebelepší matrac nesplní svoj účel. Myslím, že dôležité je aj polohovanie postieľky. Ked je ešte bábätko malé, lepšie sa s ním manipuluje keď je postieľka vyvýšená. Hlavne si mamička šetrí chrbát. Určite vtedy pomôže aj možnosť zníženia bočnej strany postieľky. Niekto uvíta aj kolieska na postieľke, pre lepšiu manipuláciu s ňou."

Lucia Madejska, fyzioterapeutka
 

Pozrite si bohatý výber detských postieľok v rôznych prevedeniach a vysokej kvalite na Evilii

 

Text : redakcia Evilia

Foto: redakcia Evilia, Lucia Madejska