„Ako si ideálne zariadiť kuchyňu“
Lucia, 24 rokov, Žilina
24.11.2016
  • Krásny a praktický domov

    V tomto článku vám prinesieme praktické rady ako si zariadiť svoju vlastnú izbu alebo byt tak, aby boli nielen…

  • Malá kúpeľňa? Žiadny problém!

    Kúpeľňa je nielen miestom pre očistu tela, ale i duše. Veľkorysý priestor ponúka veľa možností ako si zariadiť…

Každá kuchyňa v sebe skrýva nevyužitý priestorový potenciál. Použitím vhodných výsuvných systémov a pár jednoduchých trikov môžeme kuchyňu opticky zväčšiť alebo si v nej zjednodušiť prácu a pohyb.

 

Správne zorganizovaná kuchyňa sa skladá z piatich zón. Tie sú jednoducho rozdelené podľa činností, ktoré v kuchyni neustále vykonávame. Zóna zásob, kde sa ukladajú potraviny, zóna uskladnenia, kde je uložený príbor, riad a poháre, zóna umývania s umývačkou a drezom, zóna prípravy, kde sa nachádzajú pomôcky na varenie a zóna samotného varenia s uloženými hrncami, panvicami a plechmi.

Praváci si zoraďujú tieto zóny v smere hodinových ručičiek, ľaváci zas naopak. Najväčší priestor by mala pokrývať zóna prípravy - aspoň 90 cm.

 

Praktické usporiadanie

Predmety, ktoré sa používajú najčastejšie, je vhodné uložiť na miesta s ľahkou dostupnosťou - najmä v oblasti strednej a spodnej časti kuchyne, s maximálnou výškou do úrovne očí. Menej používané veci, ako je napr. sviatočný porcelán, sa odporúča ukladať do vyšších polôh.

Pri vysokých potravinových skriniach skúste pouvažovať nad ponukou tzv. drôteného programu s vysunutím celého obsahu skrine jedným pohybom. Vhodným riešením je tiež umiestnenie skrine s vnútornými oddelenými zásuvkami.

Používanie nepraktických rohových úložných priestorov si uľahčíte otočným tanierom, ktorý sa bežne používa ako servírovacia misa. Do police jednoducho vložte otočný tanier  a poukladajte naň potraviny. Nebudete tak viac musieť kôli jednej konzerve v zadnej časti police vyberať celý jej obsah ale jednoducho otočíte tanier. Šikovné, však?

Obľúbené zásuvky

Aby ste lepšie využili priestor zvoľte namiesto skriniek s dvierkami zásuvky, ktoré zaberajú menej priestoru a sú jednoduchšie na manipuláciu. Obvykle mávajú rozmery od 30 cm až do šírky 120 cm. Niektoré zásuvky majú navyše nosnosť až do 65 kg a sú vhodným riešením pre odkladanie ťažších kuchynských pomôcok. 

Pokiaľ máte v záujme využiť bezúchytový systém, môžete si pomôcť mechanickou podporou systému tip-on, alebo elektronickou servo – drive. Na samotný pohyb však musia byť k dispozícií aj elektrické zásuvky. Aby boli výsuvy dostatočne funkčné, môžete použiť transformátor. Bočnými stenami zo skla si navyše zlepšíte prehľad nad zásobami.

Pri výbere zásuvky dbajte na dostatočnú výšku a šírku bočných stien. Na stabilizáciu vyšších predmetov vám postačia aj bočné relingy, pri drobnejších predmetoch zas vyberajte pevné bočnice. Skryté zásuvky sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí sú náročnejší na dizajn. Objavia sa až keď vysuniete vonkajšie dvierka, vďaka čomu vyzerá povrch kuchyne celistvejšie s čistejšími líniami.

Ťažšie predmety, ako sú fľaše, ukladajte na nižšie pozície. Drobné predmety a zásoby zas sprehľadníte použitím šikovných organizérov.

 

 

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?