„Krásny a praktický domov“
Lucia, 24 rokov, Žilina
21.11.2016
  • Správne osvetlenie pre váš domov

    Pri zariaďovaní bytu máme väčšinou dobrú predstavu, ako bude interiér zorganizovaný. Riešenie osvetlenia však …

  • Ako si ideálne zariadiť kuchyňu

    Každá kuchyňa v sebe skrýva nevyužitý priestorový potenciál. Použitím vhodných výsuvných systémov a pár jednod…

V tomto článku vám prinesieme praktické rady ako si zariadiť svoju vlastnú izbu alebo byt tak, aby boli nielen potechou pre oči ale i funkčné.

 

Pri zariaďovaní interiéru platí jedna univerzálna rada: menej je niekedy viac. Výber farieb je veľmi dôležitý. Napríklad biele okná pôsobia optimistickým dojmom. Podlahu je vhodné mať rovnakú  v celom príbytku. Najlepšia je  svetlá farba, ktorá opticky zväčšuje priestor. Podlahy v odtieňoch sivej a hnedej zas pôsobia nadčasovo, preto je praktické použiť tieto farby ako na podlahy a obklady tak i na najdrahšie časti bytového zariadenia, ktoré nebudete obmieňať. 

Steny potom môžete namaľovať aj odvážnejšími a pestrejšími farbami. Treba len dodržať správny kontrast a farby vhodne zladiť. Obklady kameňom či štruktúrovaná omietka môže zjemniť tvrdé línie. Dôležité je aj vhodné umiestnenie osvetlenia a lámp aby sme presvetlili i tmavšie časti interiéru.

Predsieň a chodba

Ideálna je priestranná predsieň s dostatočne veľkým šatníkom a zrkadlom. Je to prvá miestnosť, ktorú vaši návštevníci uvidia, preto  Dbajte na prvý dojem.

Chodbu zlaďte do veselších farieb ako je oranžová, žltá, či červená.  Tieto farby navodia príjemnú náladu pri vstupe do vášho príbytku a nepôsobia dráždivo, keďže v chodbe sa ľudia väčšinou nezdržujú dlho.

Kuchyňa

Jednoduchá, hladká biela linka  s dreveným korpusom a farebné steny pôsobia čisto a sú klasickým štandardom. Kachličky sa už bežne nepoužívajú, keď už tak kachličky netradičných rozmerov - 30 × 60 cm, či iný materiál ako je mozaika alebo vhodné plech, či sklo.

Obývačka

Dominantou obývacej izby je rozhodne priestranná a dobrá sedačka, najlepšie svetlej farby. Pri závesoch môžete zvoliť pestrejšie farby, ktoré budú dobre ladiť so zvyškom nábytku a interiérom. V obývačke máte možnosť sa vyhrať s dekoráciami, zvoľte vhodné obrazy, ozdoby alebo sa pochváľte uloženými suvenírmi z ciest

Detská izba

Kúzelný detský raj, kde je potrebný len vhodný nápad, ktorý poteší oko vašich detí ako aj hostí.

Posteľ umiestnená meter nad zem, skriňa na šaty a nejaké poličky, najlepšie z masívu. Na podlahu môžete uložiť koberec. Pre radosť vašich detí môžete na strop zavesiť niečo na hojdanie a na stenu zavesiť tabuľu na kreslenie.

Pri detských izbách máte môžete popustiť uzdu vašej fantázie. Vyberte pestrofarebné farby pre steny detskej izby, no dbajte na to, aby nevznikol príliš veľký mix všemožných odtieňov. Priestor by mal pôsobiť harmonicky a príjemne. Steny môžete ozdobiť ručne maľovanými maľbami alebo ozdobami s rôznymi zvieracími motívmi, či abstraktnými tvarmi. Keď vaše deti vyrastú máte voľnú ruku, aby ste si steny premaľovali do tradičnejších farieb a zariadili detskú izbu do tradičnejšieho štýlu.

Kúpeľňa

Pri kúpeľni dávajte pozor na vhodný výber kachličiek, či dlažieb. Niekedy je najlepšie ísť tou najjednoduchšou cestou a zvoliť biele jemné svetlé odtiene. V malom priestore práve vyniknú takéto farby. Väčšiu pestrosť farieb vám prinesú do kúpeľne aj pestrofarebné uteráky či iné drobnosti ako sú sviečky, kamienky, poháriky alebo samotné steny. Pre tie sa odporúča oranžová, žltá alebo jablkovo zelená. Klasikou sú farby vody ako je modrá, či zelená. Príjemnú atmosféru však dosiahnete aj použitím kávovo bielej, či odtieňmi šedej a hnedej. Podľa finančných možností si môžete zadovážiť aj drevenú alebo sklenenú vaňu, či umývadlo.

Spálňa

Spálňa je miestnosť, do ktorej návštevy veľmi nevstupujú. Ide o celkom vašu súkromnú záležitosť, ako si spálňu zariadite. Či už zvolíte viac romantický štýl s farebným baldachýnom, pomaľované steny s rôznymi zvieracími motívmi alebo obklad kameňom alebo viac tradičnejší štýl, je už celkom na vás.

Čo je však dôležitý pre celkový dojem vášho príbytku, je jednotný štýl v celom dome. Celkový dojem by mal byť príjemný a farby by mali byť harmonické a celkovo vyvážené. Nepoužívajte veľa syntetických materiáloch, ktoré sú pre deti ak sú alergikmi obzvlášť nevhodné. Môžete však experimentovať s inými materiálmi ako sú koža, hlinené omietky, drevo, ľanové a bavlnené a textílie.

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?