„Hravý retro štýl“
Zuz
16.02.2017
  • Škandinávsky štýl

    Chcete svoje bývanie ozvláštniť novými kúskami alebo hľadáte tipy na trendové bývanie? Zariaďte si obývačku po…

  • Dievčenská izba

    Funkčná a praktická dievčenská izba ? Zariadiť ju - to môže byť výzva. Prečítajte si, čo by v dievčenskej izbe…

Retro trend sa už niekoľko sezón drží na popredných pozíciách popularity.  Prečo je vintage look 60tych rokov taký obľúbený a ako si v tomto štýle zariadite svoju domácnosť sa dozviete v dnešnom článku.

 

Hodí sa retro štýl do môjho bytu ?

Retro interiér môžete postaviť na 2 typoch « základne » - bielom pozadí alebo interiéri v neutrálnych tónoch. 60te roky vyzerajú ale skvelo aj ak sa doladia ku ich kombinácii, napríklad bielo-drevenému interiéru. V preklade to znamená, že v tomto štýle si môže zariadiť byt každý, pretože takzvané « all white »  interiéry boli hitom posledných sezón a prírodné drevo je nesmrteľná klasika. Na dispozície bytu tento štýl taktiež nie je náročný a na bielej alebo kombinovanej bielej základni vie opticky pomôcť i menším priestorom.

Ako si zariadim interiér v tomto štýle ?

Look napríklad 60 tych rokov dosiahnete jednoducho, kombináciou neutrálnych kusov nábytku a farieb s tými dominantnými, v retro štýle. Farby ako biela, krémová a sivá budú perfektne ladiť s výraznými kúskami v pastelových alebo výrazných živých farbách. Doboví dizajnéri boli výrazne ovplyvnení futurizmom, novými materiálmi a tvarmi. Plasty, sklo, kov a netradičné geometrické tvary jednotlivých kúskov sú preto nevyhnutnosťou. Príjemným benefitom tohto trendu je jednoduchá  dostupnosť vintage nábytku a doplnkov  za prijateľné ceny. Návštevou bazárov, portálov s nábytkom z druhej ruky, či povaly u starých rodičov si môžete lacno zadovážiť hotové skvosty – staré vázy, stolné lampy Elektrosvit, komody, a s trochou šťastia, napríklad aj kreslá Halabala. Pomôcť si môžete i menším DIY u nových súčasných kusoch nábytku, povedzme,  pridaním drevených nožičiek a výrazných úchytiek na jednoduchú komodu alebo nafarbením klasickej drevenej stoličky pestrou farbou.

Doplnky

Tak ako každý štýl, i 60te roky musíte doplniť vhodnými doplnkami. Ich výber je jednoduchý, platí pri nich totiž presne to isté ako u nábytku, a to ako z hľadiska farebnosti, tak i materiálov. Výrazné farby a geometrické obrazce vyzerajú skvele na kobercoch, obrazoch a textíliách. Kombináciou metalických prvkov, priesvitného skla, či plastu a umelých kožušín s vysokým vlasov, dosiahnete perfektný look dobovej predstavy o budúcich interiéroch. Futuristické lampy a vázy konečný retro efekt interéru ešte podčiarknu.  

Retro štýl rozhodne nebude pre váš interiér krokom späť, práve naopak. Jeho hravosť a optimizmus sa navyše prenáša i na obyvateľov bytu, čo je ďaľší dôvod, prečo si bývanie v štýle 60tych rokov zamilujete. 

 

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?