Nábytok

„Ikony dizajnu - plastové stoličky II.“

29.06.2017

Pokiaľ ste milovníkom súčasného dizajnu alebo napríklad sledujete kozmetické vlogy, určite Vám bude povedomá hlavná hrdinka dnešného článku - stolička Louis Ghost. Napriek tomu, že je celá z priesvitného plastu, je totiž neprehliadnuteľná a stala sa jednou z najobľúbenejších stoličiek dneška. Pozrime sa na ňu teda zblízka.


Otcom tejto krásky nie je nik iný ako jeden z najuznávanejších dizajnérov súčasnosti, Philippe Starck. Ten sa takmer ihneď po dokončení štúdií preslávil interiérovým dizajnom najvychytenejších parížskych klubov, kaviarní, ale napríklad aj jedného z bytov vtedajšieho prezidenta Mitteranda v Elyzejskom paláci. Najviac ho však preslávil práve dizajn stoličiek, kresiel, lámp, ale i člnov, motocyklov a kuchynských doplnkov. Jeho kúsky nesú vždy jasne čitateľný rukopis - juxtapozíciu tvarov a použitých materiálov, ktorá pôsobí hravo a vytvára akési luxusné a šibalsky ironické estetično. Často redizajnuje známe kusy nábytku, ktorým dodá súčasný vzhľad, šmrnc, moderné prevedenie a ako čerešničku na torte i huncútsky názov.

Známe je napríklad jeho Dr.No kreslo, ktoré je redizajnom klasickej klubovej stoličky, ako i ikonická stolička Louis Ghost. Pri tej sa inšpiroval klasikou z čias ľudovíta XVI a za použitia vstrekovaného plastu tak vznikol unikátny kus nábytku, ktorý vyrába Kartell v niekoľkých farebných prevedeniach. Vďaka svojmu transparentnému vzhľadu sa táto stolička poľahky stane, doslova, súčasťou každého interiéru - ako chameleón. Nečakaná kombinácia historického vzhľadu a ultra-súčasného priesvitného polykarbonátu zaručuje, že je napriek svojej "neviditeľnosti" absolútne neprehliadnuteľná. Keď k tomu prirátame jej priaznivú cenu, vysokú odolnosť, či schopnsť opticky zväčšiť akýkoľvek interiér, niet divu, že sa jej počas 15 rokov existencie predalo niekoľko miliónov kusov. Sám Philippe Starck sa o jej dizajne vyjadruje ako o "výsledku kolektívnych spomienok a vedomia " pričom, podobne ako u Eamesovcov, jeho hlavnou túžbou bolo vytvoriť funkčný, krásný a dostupný nábytok.

Vyberiete si svoju Louis Ghost stoličku?