Nábytok
„Ako by zariadili váš byt módni návrhári?“
Zuzana Michalíková
29.01.2018
  • Ako si zariadiť obývačku - Hygge

    Zariadiť si obývačku moderne, ale pritom pohodlne, to môže byť tvrdý oriešok. Vyskúšajte osvedčený dánsky rece…

Spolupráce svetoznámych dizajnérov s retailovými odevnými značkami aktuálne hýbu svetom módy. Bolo teda iba otázkou času, kedy sa niečo podobné udeje i vo svete interiérového dizajnu. Zatiaľčo niektoré módne domy vydávajú vlastné kolekcie nábytku a dekorácií, ďalší návrhári sa vrhajú na overený model spolupráce so zavedenými značkami nábytku. Pozrite sa s nami, ktoré dizajnové kúsky by nemali chýbať doma u žiadneho milovníka módy. 

 

 

HOUSE OF HOLLAND

V tomto prípade platí, že keď je všetko na H, nemôže to byť lepšie. Henry Holland si odskočil z britského módneho impéria House of Holland a prepožičal svoje umenie kolekcii nábytku a doplnkov home&decor značky Habitat. Pri tejto spolupráci sa nechal inšpirovať okrem iného východnou Európou, tvorbou českého fotografa Josefa Koudelky a filmom Strach a hnus v Las Vegas. Navyše, celá kolekcia nesie jeho jasne čitateľný rukopis - mix výrazných farieb a hravé potlače. Všetko za retailové ceny Habitat. Kolekcia síce bola uvedená už pred rokom, zopár kúskov ale ešte môžete nájsť tu. Ceny produktov z kolekcie Habitat x House of Holland začínajú už na 22 eur.

 

Foto: Habitat

 

PAUL SMITH

Koncom roka 2017 uzrela svetlo sveta spolupráca dánskej značky nábytku House of Finn Juhl a Paula Smitha. Hoci jednotlivé kúsky tejto expozície neboli určené na predaj, jeho typickú potlač si môžete priniesť domov napríklad na koberci - vďaka kolekcii, ktorú sir Paul Smith navrhol pre The Rug Company. Vankúše z tejto spolupráce môžu byť vaše za cca. 300 libier a ceny kobercov sa pohybujú v rozpätí od asi 800 do 4000 libier. 

 

Foto: Finn Juhl

 

MOSCHINO

Talianska značka Gufram nás pravidelne baví svojimi hravými kúskami s nádychom irónie a odkazom pop-artu. Pre ich najnovšiu dizajnérsku kooperáciu si teda nemohli vybrať povolanejšiu osobu ako kreatívneho riaditeľa módneho domu Moschino - Jeremyho Scotta. Z ich vydarenej spolupráce vznikli XXL reprodukcie kabeliek a topánok, ktoré na prvý pohľad rozhodne nepripomínajú nábytok. 

 

Foto : Moschino

 

IKEA

Ak sa Vám pozdávala predchádzajúca dizajnérska kolaborácia, nadchne Vás jej "dostupnejšia verzia". Švédsky reťazec s home&decor sortimentom, Ikea, sa totiž pustil do spolupráce s Beou Akerlund. Známa fashion aktivistka a obľúbená stylistka Lady Gaga neostala nič dlžná svojej povesti. Z tohto partnerstva teda vzišli skutočne osobité, miestami gotické kúsky so štipkou nadsázky. Všetky  sa pohybujú v cenových reláciách, na aké sme v modro-žltom obchode zvyknutí. Bea okrem iného pre Ikea navrhla aj vankúš-pery alebo korzetovú stoličku. Do obchodov by táto kolekcia mala doraziť v Marci 2018. Pokiaľ si ale radšej než šnurovacie kožené čižmy obúvate štýlové tenisky, poteší vás ďalšia spolupráca švédskeho nábytkového giganta. Kolaborácia s módnym mágom Virgilom Ablohom je zatiaľ v počiatočnej fáze, ochutnávkami na ňu nás ale média pravidelne zásobujú už niekoľko mesiacov. Tešiť sa môžeme napríklad na koberce s "heslovitými nápismi" v štýle Off White. I preto už dnes vieme, že v roku 2019 zaručene vypukne v Ikea davový ošiaľ. 

 

Foto: Ikea

 

FENDI

Fendi Casa ničím nezaostáva za odevnou líniou Fendi. Naopak, dizajn a móda tu kráčajú vedno ruka v ruke. Pre svoje kolekcie interiérového haute-couture si tento módny dom precízne vyberá tých najlepších v obore. V roku 2015 Francois-Joseph Graf navrhol pre Fendi okázalú, Čínou inšpirovanú kolekciu nábytku a doplnkov. Nadviazal tak na predošlé vydarené spolupráce talianskej značky s Mariou Pergay alebo Thierrym Lemaire. Minuloročný výtvor brazílskeho dizajnérskeho dua the Campana brothers vzbudil taktiež veľké ohlasy. Stolička, ktorú pre Fendi navrhli totiž pozostávala z bezmála stovky komponentov ich slávnych kožušinových kabeliek. Do rečí širšej verejnosti sa dostala vďaka neobyčajnému dizajnu i cene - bezmála 50 000 libier. Z aktuálnej spolupráce Fendi - Toan Nguyen, vzišla kritikmi ospevovaná, elegantná sedačka, The Six shades of Palmer. No nepristala by každému interiéru?

 

Foto: Fendi

 

D&G

Keď po prvýkrát taliansky výrobca domácich spotrebičov, Smeg, spojil svoje sily s návrhárskym duom Dolce & Gabbana, vzniklo asi sto chladničiek s cenou okolo 40 000 eur za kus. Pochopiteľne, táto pestrofarebná kolekcia vzbudila v médiách patričný rozruch. V momente, kedy ale prišli na trh menšie ( a teda i cenovo dostupnejšie) kuchynské spotrebiče z ich druhej spolupráce, vypukol davový ošiaľ u širokej verejnosti. Každý si chcel ukoristiť mixér alebo toastovač so sicílskymi motívmi, ktorý by v jeho kuchyni suploval kus umenia. Niet preto divu, že celá kolekcia bola okamžite vypredaná a na ďalšiu si chvíľu budeme musieť počkať.

 

Foto: Dolce & Gabbana

 

GUCCI

V známom online vyhľadávači oblečenia, Lyst, bola v roku 2017 práve táto značka najvyhľadávanejšia. Kabelky talianskeho módneho domu sa stali poznávacím znamením fashion bloggerov a brošne s dvojitým G vystriedali obľúbené brošne s dvomi C. Teraz si môžete najtrendovejšiu značku dneška priniesť i domov. Uviedla totiž na trh kolekciu Decor plnú vonných sviečok, keramiky či zamatových vankúšov. Ceny produktov kolekcie sú rôzne, napríklad štýlová tapeta Gucci vás ale bude stáť iba 150 eur.

 

Foto: HUDSONMOD

 

UNIQLO

Nie každý miluje módu až tak, že by svoj byt "obliekol" do kúskov od návrhárov. Ak naopak patríte k ľuďom, ktorí milujú interiérový dizajn natoľko, že by to radi demonštrovali i svojim oblečením, máme tip aj pre vás. Japonská značka oblečenia Uniqlo vzdala poctu práci dizajnérskej dvojice Ray a Charlesa Eamesovcov. V kolekcii oblečenia a doplnkov nájdete obľúbené motívy ikonických Eames stoličiek či rôzne grafické vzory.  

 

Foto: Uniqlo

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?