Nábytok
„Bohemian chic“
Zuzana Michalíková
26.06.2017
  • Ikony dizajnu - plastové stoličky I.

    Plastové stoličky zažívali svoj veľký boom najmä v šesťdesiatych rokoch. A hoci v súčasnosti si mnoho ľudí pod…

  • Ikony dizajnu - plastové stoličky II.

    Pokiaľ ste milovníkom súčasného dizajnu alebo sledujete kozmetické vlogy, určite Vám bude povedomá hlavná hrdi…

Šik bohémske bývanie nepatrí iba umelcom, hippies a "éterickým" bytostiam. Zariadenie v tomto štýle obľubujú silné osobnosti, ktoré majú radi personalizované a vizuálne príťažlivé interiéry. Ak túžite i vy po bohémskom a šik domove, poteší vás tento článok. 

 

Dôvod, prečo býva "boho-chic" štýl spájaný práve s hnutím hippies a umelcami, predurčuje už sám pôvod tohto slova. Vzniklo kombináciou francúzskeho slova "bohème", v pôvodnom význame "cigán", neskôr označenie pre všetkých "voľnomyšlienkárov" ( najmä umelcov) a slova "šik"  označujúceho dobrý vkus a ladnú eleganciu. Takéto spojenie, zdanlivo protikladných, tendencií nutne musí niesť znaky eklektizmu, ležérnej elegancie, bohatého dekoru a etno/folklórnych motívov. Hoci pre tento štýl platí, že nemá žiadne pravidlá, máme pre vás pár užitočných tipov ako si doma vytvoriť svoju vlastnú šik bohémsku oázu.

 

1. Viac je viac

Pri tomto štýle sa neobmedzujte žiadnymi konvenciami. Pokojne pri zariaďovaní použite toľko bytových doplnkov, koľko sa ich do priestoru zmestí, a keď sa vám bude zdať, že ich je už priveľa, ešte zopár pridajte. Tu naozaj nie je priestor pre minimalizmus. Pokojne si vystavte i všetku svoju bižutériu alebo obľúbené etno kúsky z šatníka. Pracujte s nimi ako s dekoráciami. Môžete ich zavesiť napríklad na rám postele alebo závesy na okne. 

 

   

 

2. Neónová je nová čierna

Bod č.1 uplatnite i na používanie farieb. Čím pestrofarebnejší priestor bude, tým lepšie. Veselé a výrazné farby ako oranžová, tyrkysová, či fialová kombinujte so zemitými odtieňmi sivej a béžovej.

 

   

 

3. Všetky farby sveta

Bohémske interiéry nájdeme veľmi často i u cestovateľov, travel-blogerov a milovníkov exotiky. Dôvod je jednoduchý - prinášajú si zo svojich ciest rôzne suveníry, drobné dekorácie, oblečenie, atď. A práve etno diverzita, folklórne prvky a nádych exotiky sú jednou z charaktistických čŕt boho-chic štýlu. 

   

 

4. Staré a nové

Kombinujte nové kusy nábytku so starými. Zájdite si na miestny blší trh alebo jednoducho k starým rodičom na povalu. Vintage kúsky dodajú interiéru žiadaný nádych romantiky a elegantnej nostalgie čias dávno minulých.

 

5.Nečakané kombinácie

Kombinujte zdanlivo nekombinovateľné. Perzský koberec, cyklaménovo ružová sedačka a "zebrované" vankúše? Prečo nie - nečakané kombinácie prinesú do interiéru moment prekvapenia a isté "je ne sais quoi". 

 

   

 

6. DIY

DIY kúsky sú pri tomto štýle jednoducho nevyhnutné. Šik bohémske bývanie sa predsa spája s kreatívcami a tvorivými osobnosťami. Ak teda radi vyrábate - práve tu máte dostatok priestoru sa poriadne vyblázniť. Konferenčný stolík vyrobený z kufra, luster z plastových lyžíc alebo zrkadlo z rámu starého okna...prečo nie? Ak sa niekde fantázii nekladú medze, je to práve tu. 

 

7. Personalizované inšpirácie

Množstvo inšpirácie pre vaše bohémske bývanie môžete čerpať napríklad na pintereste. Nezabudnite ale, že pravé boho-chic interiéry musia niesť jasne čitateľný a osobitý rukopis svojich obyvateľov. Máte radi kvety? Doprajte si ich teda v hojnom počte vo vázach, kvetináčoch, kompótových fľašiach i ako potlač na prikrývke, vankúšoch, plagátoch.. Láka vás India? Použite tradičné indické látky ako závesy alebo si vytvorte voňavé dekorácie z korenia. Obklopíte sa vecami, ktoré milujete, a zároveň doprajete poriadnu dávku šik bohémského štýlu svojmu bývaniu. Win-win.

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?