Nábytok
„Dievčenská izba“
Lucia, 23 rokov, Žilina
01.03.2017
  • Hravý retro štýl

    Retro trend sa už niekoľko sezón drží na popredných pozíciách popularity.  Prečo je vintage look 60tych rokov…

  • Toskánske bývanie

    Slnkom zaliate vinohrady, vynikajúce jedlo a víno, starobylá architektúra a romantika - to je Toskánsko. Keď s…

Funkčná a praktická dievčenská izba ? Zariadiť ju - to môže byť výzva. Prečítajte si, čo by v dievčenskej izbe nemalo chýbať, a čoho by ste sa pri jej zariaďovaní, naopak, mali vyvarovať.

 

Či už reorganizujete izbu svojej násťročnej dcére alebo si zariaďujete svoje prvé vysokoškolské bývanie mimo domova, praktická izba, v ktorej sa navyše mladá žena cíti dobre, nie je ľahká úloha. Dôvod je jednoduchý – ženy obvykle majú veľké množstvo šiat, kozmetiky a iných, pre život nevyhnutných vecí. Verím, že páni odpustia, keď poviem, že dámy majú  zvyčajne i silnejšie estetické cítenie a potrebu obklopovať sa peknými vecami či rôznymi suvenírmi. Pri dodržaní niekoľkých jednoduchých pravidiel ale zvládnete dievčenskú izbu zariadiť tak, aby vždy pôsobila čisto, útulne a moderne.

Farby

Biela je kráľovnou farieb, to platí pre steny interiéru, ale i nábytok. "All white" interiéry vyzerajú čisto, svetlo a priestranne. V izbe bielej farby si môžete  vystaviť všetky drobnosti a suveníry bez obáv, že priestor bude pôsobiť preplnene a chaoticky. Navyše je jednoducho kombinovateľná s rôznymi farebnými doplnkami a bytovými dekoráciami. V prípade, že sa vám biela zdá príliš sterilná, môžete zvoliť ako základnú farbu interiéru i krémovú alebo svetlé odtiene sivej.

 

 

 

 

Nábytok

Najdôležitejším kusom nábytku  v dievčenskej izbe je, bezpochyby, šatník. Pokiaľ správne neodhadnete jeho požadovanú kapacitu, s praktickosťou interiéru sa môžete rovno rozlúčiť.  Ak potrebujete uskladniť naozaj veľké množstvo oblečenia, mali by ste uvažovať skôr o klasickej skrini alebo semi - personalizovanom úložnom systéme. Ak si zariaďujete prechodné vysokoškolské bývanie, budú na uskladnenie sezónneho oblečenia stačiť i stojan na šaty a komoda. Prvé podnájmy obvykle nie sú priestorovo veľkorysé a masívna skriňa by zbytočne, z už tak malého interiéru, ešte ukrojila. Ďalším praktickým prvkom v izbe je stôl.  Zvoľte model, ktorý budete môcť využívať ako pracovný a zároveň kozmetický stolík, pričom jedna strana bude patriť výlučne kozmetike a druhá iba práci. Ideálne sú stoly so zásuvkami, ktoré využijete ako úložný priestor či organizéry. Stolička k stolu by mala byť, samozrejme, pohodlná ale nemala by zaberať veľa priestoru. Dominantou izby je posteľ.  Stačí ju doplniť malým konferenčným stolíkom alebo lavicou, dekoračnými vankúšmi a voilá - cez deň sa obyčajná posteľ zmení na trendy gauč.

Doplnky

Veľké zrkadlo je v izbe každej ženy na nezaplatenie, pozor ale na jeho umiestnenie.  Či už si zadovážite veľké stojace zrkadlo v ráme alebo si nalepíte na stenu malé zrkadlové štvorce, odraz zrkadla by nemal smerovať k posteli, a mali by ste sa v ňom vidieť od hlavy po päty. Pri výbere osvetlenia zvoľte viacero svetelných zdrojov. Hlavné stropné svietidlo by malo dostatočne osvetliť celú miestnosť jasným svetlom ale na stole by sa mal nachádzať ďalší zdroj svetla, ktorý využijete pri práci či líčení – napríklad obyčajná stolová lampa s nastaviteľnou hlavou. Na nočnom alebo konferenčnom stolíku ju takisto využijete na večerné čítanie alebo učenie. Keďže interiér máte zladený v jednej neutrálnej farbe, pri výbere doplnkov môžete popustiť uzdu fantázii a kombinovať rôzne vzory, farby a materiály. Môžete ju oživiť výrazným vzorovaným kobercom alebo závesmi. V jednofarebých svetlých priestoroch vyzerajú výborne i metalické doplnky alebo štruktúrované textílie a kožušiny.

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?