Nábytok
„Dočasné bývanie“
Zuz
13.04.2017
  • Toskánske bývanie

    Slnkom zaliate vinohrady, vynikajúce jedlo a víno, starobylá architektúra a romantika - to je Toskánsko. Keď s…

  • Ikony dizajnu - plastové stoličky I.

    Plastové stoličky zažívali svoj veľký boom najmä v šesťdesiatych rokoch. A hoci v súčasnosti si mnoho ľudí pod…

Na odchod z rodičovského domu na internát, či privát sa nedočkavo teší asi každý mladý človek.  Ako si zariadiť prechodné bývanie pekne a útulne i v malom priestore a s minimálnymi nákladmi Vám poradíme v dnešonom článku.

 

Spolu s  vytúženou « slobodou » sa po pominutí prvotnej eufórie po odsťahovaní často dostaví i objav, že bývanie s rodičmi má niekoľko nesporných výhod. Okrem zistenia, že domáca kuchyňa viac nie je samozrejmosťou, a jedlo si treba buď uvariť alebo kúpiť, ani v novej izbe sa zrazu necítite ako doma. Spravidla totiž býva menšia ako u rodičov a zariadená je buď stroho a neosobne alebo vôbec. S nasledujúcimi radami ako si novú izbu zariadiť a maminými balíčkami jedla sa ale ani nenazdáte, a váš nový dočasný príbytok bude razom útulný.

1. Aj malá izba môže mať veľké čaro

Ako pri všetkých menších interiéroch, i pri tých študentských platí, že svetlé farby priesor opticky zväčšia. Veľké plochy ako napríklad posteľnú bielizeň preto vyberajte v tejto farebnej škále. Pokiaľ máte na internáte starý tmavý nábytok, vyskúšajte samolepiace tapety. Tie sú šikovným a lacným prostriedkom renovácie a pri odchode z internátu sa dajú jednoducho odstrániť. Pokiaľ bude väčšina priestoru v bielej farbe alebo v neutrálnych odtieňoch, je potom už len na vás, či celkový interiér budete ladiť do čierno-biela alebo ho oživíte výraznými farebnými doplnkami v žltej alebo napríklad ružovej.

2. Menej je viac 

Pre komfortné bývanie v dočasnej izbe potrebujete 5 základných kusov nábytku - posteľ, skriňu alebo vešiak na šaty, stôl so stoličkou, kreslo/taburetku/stoličku a nočný stolík. Môže sa to zdať na prvý pohľad málo, ale časom zistíte, že viac nábytku skutočne nepotrebujete a zbytočne by zaberal cenný priestor. Posteľ sa so správnym výberom textílií cez deň môže zmeniť na gauč, šikovný stôl  hravo zvladne funkciu pracovného, jedálenského i toaletného stolíka. Pohodlnú kancelársku stoličku oceníte v skúškovom období i pri návšteve spolužiakov a kreslo alebo taburetku využijú rovnako vaše návštevy ako i vy pre relax či odloženie batohu. Nočný stolík nezaberá veľa miesta a je skvelým odkladacím alebo dekoračným priestorom. 

3. Doplnky a osvetlenie

Obzvlášť v malých priestoroch stačí niekedy naozaj málo a z neosobného chladného interiéru sa stane veselá a útulná izba. Začnite pekne od podlahy a umiestnite na ňu koberček. Veľkosť a farby voľte podľa vášho vkusu a zvyšku interiéru. Vankúś na kresle alebo kožušina prehodená cez "pracovnú" stoličku tiež urobia veľa parády. Izbové kvetiny sú skvelý spôsob ako dodať izbe pozitívne vibrácie, navyše, malý sukulent alebo kaktus zvládnu pestovať i úplní začiatočníci. Fotky na stene alebo v ráme sú zas úžasne jednoduchý doplnok, ktorý vás príjemne naladí. Pokiaľ máte vo vybavení už zariadenej izby kúsky, ktoré sa vám nepáčia, jednoduchými trikmi ich môžete upraviť tak, aby zodpovedali vášmu vkusu. Staré kreslo jednoducho "prečalúnite" dekou, na skrini môžete vymeniť ordinérne úchytky za dizajnové. Starý luster skúste vymeniť za lampión, alebo si ho vyrobte. Fantázii sa jednoducho medze nekladú a svoje nové bývanie si môžete zariadiť akokoľvek chcete. Výhodou dočasného bývania totiž je, že si ho môžete zariadiť podľa aktuálnej nálady a vkusu a nemyslieť na nadčasovosť.

 

 

 

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?