Nábytok
„Ikony dizajnu - plastové stoličky I.“
Zuzana Michalíková
20.06.2017
  • Dočasné bývanie

    Na odchod z rodičovského domu na internát, či privát sa nedočkavo teší asi každý mladý človek.  Ako si zariadi…

  • Bohemian chic

    Šik bohémske bývanie nepatrí iba umelcom, hippies a "éterickým" bytostiam. Zariadenie v tomto štýle obľubujú s…

Plastové stoličky zažívali svoj veľký boom najmä v šesťdesiatych rokoch. A hoci v súčasnosti si mnoho ľudí pod pojmom "plastová stolička" predstaví typické záhradné stoličky z terás kúpalísk, existujú ikonické kúsky, ktoré nás naprieč dekádami išpirujú pri zariaďovaní našich domovov.  

 

Eames plastová stolička

Možno ste sa čudovali, prečo sú odrazu všade navôkol plastové stoličky s dreveným nohami. Nuž, ak v živote platí, že za všetkým treba hľadať ženu, tu je to pravda iba sčasti.Tvorcom dizajnu tejto stoličky je totiž slávny americký dizajnér Charles Eames so svojou manželkou a spolupracovníčkou Ray. Ako je podľa jej vizuálu zrejmé, táto stolička má pôvod v 50ych rokoch minulého storočia. Nesie odkaz funkcionalizmu i dobový prísľub a očakávania moderných zajtrajškov. Čo ste možno ale netušili je, že tieto plastové stoličky v čase ich vzniku vôbec neboli z plastu. Kovový prototyp stoličky bol predstavený v roku 1948 na medzinárodnej súťaži Low Cost Furniture Design v MoMA. 

 

Plastové stoličky sú dnes veľkým hitom. Vyberiete si? 

    

 

Manželia Eamesovci verili, že dizajn nábytku nie je jednorazová akcia ale proces. Preto zvykli svoje modely vylepšovať ruka v ruke s technickým pokrokom. Prvotný účel Eames stoličiek bol priniesť moderný a funkčný kus nábytku, vyrobeného z lacného materiálu tak, aby bol dostupný každému, i vďaka masovej produkcii závodov Herman Miller. A v povojnovom období sa ako takýto materiál javil sklolaminát. Neskôr však bola výroba sklolaminátových stoličiek z ekologických dôvodov pozastavená, a to až do objavu recyklovateľného polypropylénu. V roku 2004 sa opätovne spustila produkcia plastových stoličiek pod názvom Molded Plastic Chair a od tej chvíle sú doslova hitom. V Európe ich vyrába Vitra v rôznych variáciách. Stretnúť sa môžete s drevenými, drôtenými i kovovými konštrukciami nôh, "kreslovým" Armchair  a "stoličkovým" Side chair sedadlom, ale napríklad aj hojdacím kreslom. Sám Charles Eames sa konečného, matného looku stoličky, o ktorý celý život usiloval, nedočkal. Ale ako povedal jeho vnuk - stolička, ktorú jeho starí rodičia navrhovali, je stolička, ktorá bude vyrobená zajtra. 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?