Nábytok
„Ikony dizajnu - plastové stoličky II.“
Zuzana Michalíková
29.06.2017
  • Bohemian chic

    Šik bohémske bývanie nepatrí iba umelcom, hippies a "éterickým" bytostiam. Zariadenie v tomto štýle obľubujú s…

  • Záhada ružového plameniaka

    Je to oficiálne - pokojne zabudnite na jednorožce, aktuálnym hitom č.1 sú plameniaky. Ružové, dlhonohé, dlhokr…

Pokiaľ ste milovníkom súčasného dizajnu alebo sledujete kozmetické vlogy, určite Vám bude povedomá hlavná hrdinka dnešného článku - stolička Louis Ghost. Napriek tomu, že je celá z priesvitného plastu, je totiž neprehliadnuteľná a stala sa jednou z najobľúbenejších stoličiek dneška. Pozrime sa teda na ňu zblízka.


Otcom tejto krásky nie je nik iný ako jeden z najuznávanejších dizajnérov súčasnosti, Philippe Starck. Ten sa takmer ihneď po dokončení štúdií preslávil interiérovým dizajnom najvychytenejších parížskych klubov, kaviarní, ale napríklad aj jedného z bytov vtedajšieho prezidenta Mitteranda v Elyzejskom paláci. Najviac ho však preslávil práve dizajn stoličiek, kresiel, lámp, ale i člnov, motocyklov a kuchynských doplnkov. Jeho kúsky nesú vždy jasne čitateľný rukopis - juxtapozíciu tvarov a použitých materiálov. Tá pôsobí hravo a vytvára akési šibalské, ironické, ale i luxusné estetično. Starck často redizajnuje známe kusy nábytku, ktorým dodá súčasný vzhľad, šmrnc, moderné prevedenie a nakoniec i huncútsky názov.

Známe je napríklad jeho Dr.No kreslo, ktoré je redizajnom klasickej klubovej stoličky, ako i ikonická stolička Louis Ghost. Pri tej sa inšpiroval klasikou z čias ľudovíta XVI. Vďaka modernej metóde vstrekovania plastu sa zrodil unikátny kus nábytku, ktorý vyrába Kartell v niekoľkých farebných prevedeniach. So svojím transparentným vzhľadom je táto stolička ako interiérový chameleón, ktorý sa stane súčasťou miestnosti. Nečakaná kombinácia historického vzhľadu a ultra-súčasného priesvitného polykarbonátu zaručuje, že je napriek svojej "neviditeľnosti" absolútne neprehliadnuteľná. Keď k tomu prirátame jej priaznivú cenu, vysokú odolnosť, či schopnsť opticky zväčšiť akýkoľvek interiér, niet divu, že sa jej počas 15 rokov existencie predalo niekoľko miliónov kusov. Sám Philippe Starck sa o jej dizajne vyjadruje ako o "výsledku kolektívnych spomienok a vedomia " pričom, podobne ako u Eamesovcov, jeho hlavnou túžbou bolo vytvoriť funkčný, krásny a dostupný nábytok.

Vyberiete si svoju Louis Ghost stoličku?

 

   

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?