Nábytok
„Toskánske bývanie“
Zuza
10.03.2017
  • Dievčenská izba

    Funkčná a praktická dievčenská izba ? Zariadiť ju - to môže byť výzva. Prečítajte si, čo by v dievčenskej izbe…

  • Dočasné bývanie

    Na odchod z rodičovského domu na internát, či privát sa nedočkavo teší asi každý mladý človek.  Ako si zariadi…

Slnkom zaliate vinohrady, vynikajúce jedlo a víno, starobylá architektúra a romantika - to je Toskánsko. Keď si zariadite bývanie v tomto štýle, okamžite ste o krok bližšie k povestnému « la dolce vita ». Ale ako si zariadiť “toskánsky“ interiér v našich zemepisných šírkach ?

Samozrejme, panelákový byt v Bratislave bude vždy pôsobiť menej autenticky ako vila na juhu Talianska. Toskánske interiéry majú ale niekoľko charakteristických znakov, vďaka ktorým sa im dokážete priblížiť, nech už sú dispozície a lokalita vášho domova akékoľvek . Začnime výberom farieb. Pre tento štýl sú charakteristické teplé a zemité odtiene. Steny sú klasické biele alebo béžové ale ničím zvláštnym nie sú ani tehlová červená či bohatá žltá a okrová. Farby doplnkov sú inšpirované srdcovou záležitosťou snáď každého taliana – olivami, morom a vínom. Parádu spravíte doplnkami vo všetkých odtieňoch  modrej, olivovozelenej a červenej . Z materiálov prevažujú tehla, tmavohnedé drevo, terakota a kameň – a to ako v exteriéri, tak i v interiéri. Práve priznané tehly či kamenné obklady na stenách a terakotové podlahy sú typickým poznávacím znakom takýchto interiérov – a to najmä v kuchyni, hale, kúpeľni ale i obývacej izbe. Iným používaným podlahovým materiálom je neopracované drevo. Ďalšou charakteristickou črtou sú ornamentové kovové nohy a konštrukcie nábytku – zvyčajne v odtieňoch čiernej a zlatej. Celkový dojem z takéhoto interiéru má byť  trochu ošumelý ale pohodlný,  s odkazom na antiku. Nie každý môže mať v byte drevené krovy či podporné stĺpy ale s masívnym dreveným nábytkom v odtieňoch tmavohnedej docielite podobný efekt. V kombinácii s výrazným kovaním ste na polceste k Toskánskom inšpirovanému domovu.

 

 

 

Polovicu úspechu pri zariaďovaní interiéru v určitom štýle tvoria správne doplnky, inak tomu nie je ani v tomto prípade. Práve tie v antickom štýle, s miernou patinou, odkazujú na krásu čias dávno minulých a miestnu históriu. Keďže láska k dobrému jedlu a vínu je v tomto regióne enormná, terakotové alebo plechové kvetináče s bylinkami a stojany na víno sú nielen priznaným ale i vítaným doplnkom v interiéri.  Ľahké, vlniace sa ľanové závesy či obrus vnesú do príbytku atmosféru prímorského vetra a koberce alebo rôzne koše a kreslá z prútia alebo morskej trávy prímorskú romantiku ešte umocnia.

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?