Nábytok
„Záhada ružového plameniaka“
Zuzana Michalíková
12.07.2017
  • Ikony dizajnu - plastové stoličky II.

    Pokiaľ ste milovníkom súčasného dizajnu alebo sledujete kozmetické vlogy, určite Vám bude povedomá hlavná hrdi…

  • Ako si zariadiť obývačku - Hygge

    Zariadiť si obývačku moderne, ale pritom pohodlne, to môže byť tvrdý oriešok. Vyskúšajte osvedčený dánsky rece…

Je to oficiálne - pokojne zabudnite na jednorožce, aktuálnym hitom č.1 sú plameniaky. Ružové, dlhonohé, dlhokrké plameniaky. Ak  vám nedá spávať, kde sa nápad motívu plameniakov vzal, a prečo sa do nich celý svet zbláznil, dnes už budete spať ako batoľa. Všetko sa totiž dozviete v tomto článku.

 

Na instagrame spôsobili fotky s týmto rozprávkovo ušľachtilým vtákom priam ošiaľ. Kto nemá ružové nafukovacie koleso s dlhým krkom, akoby ani nebol na dovolenke. Po vankúšoch s plameniakovou potlačou sa v každom obchode len tak zapráši a najobľúbenejší drink leta 2017 sa volá Pink Flamingo. Korene tohto trendu siahajú ale oveľa ďalej ako by ste si mysleli. Celý plameniakový ošiaľ a ikonická dekorácia americkej strednej vrstvy sa zrodili v roku 1957 v americkom štáte Massachusetts. V mekke svetovej plastovej výroby, meste Leominster, plastový gigant Union Products najal sochára z nedaľekej umeleckej školy, aby pre nich navrhol plameniaka. A tento sochár, s príznačným menom Don Featherstone, navrhol dizajn plastového plameniaka so zapichovacími nohami. Ako predloha mu slúžili fotografie National Geographic. To, čo nasledovalo, bolo doslova šialenstvo. Ukázalo sa, že takmer každá americká rodina zo strednej vrstvy sa chce od ostatných odlíšiť práve touto, cenovo dostupnou a dovtedy nevídanou, dekoráciou. Vo výsledku potom v 60tych rokoch, najmä na Floride, v záhrade takmer každého rodinného domu svietil neónovo ružový plameniak. Názory na dôvody, prečo sa plastové plameniaky stali také populárne, sa rôznia. Niektorí odborníci vidia súvis s uniformitou americkej architektúry po druhej svetovej vojne, iní obhajujú prozaický dôvod, že plameniaky sú jednoducho roztomilé. Faktom ale je, že v čase uvedenia plameniakov v Sears katalógu bola horúcim trendom práve ružová farba a plameniaci sa predávali za menej ako 3 doláre. Tak či tak, v priebehu 60tych rokov však záujem o tieto dekorácie postupne utíchal. Na sklonku desaťročia boli potom ošúpané a v záhradách sporadicky viditeľné plameniaky už iba ponurou pripomienkou ich zašlej slávy. Drsne povedané - zo žiadanej a rozkošnej novinky sa stal gýč pre ľudí bez vkusu a peňazí.   

 

 

Druhá masová vlna plameniakov valcujúcich americké domácnosti ale na seba nenechala dlho čakať. Na svedomí ju mali opäť umelci. Popartová generácia, na čele s Andy Warholom a Claes Oldenburgom, v oblasti dekorácií a umenia na začiatku 70tych rokov rehabilitovala prvky masovej komercie. Reklamu na nezaplatenie ale plameniakom urobil najmä vysoko kontroverzný kultový film - Pink Flamingo. Režisér John Waters si zvolil úbohého plastového plameniaka za symbol nevkusu a úbohosti. Vo svojom filme potom neváhal otvoriť pre (nielen) vtedajšiu spoločnosť ani tak šokujúce témy ako voyerizmus, incest, vraždu, či kanibalizmus. Nečudo teda, že film spôsobil obrovský rozruch. A plameniaci boli zrazu, aj keď pôvodne iba ironicky, povýšení na dekoráciu demonštrujúcu istú výnimočnosť a je ne sais quoi ich majiteľa. Na sklonku 80tych rokov sa tak zo záhradného doplnku pracujúcej triedy stala vtipná dekorácia na snobských podujatiach excentrickej vyššej vrstvy. A v jej príbytkoch sa potom motív plameniaka opäť udomácňoval i vďaka umelcom, ktorí ho používali vo svojich dielach. V 90tych rokoch sa plameniaci stali populárnym i u "rebelantskej" mládeže. Plameniaci sa nosili na skateboardoch, na batohoch, na peračníkoch.. proste všade. 

 

 

A zrejme už tomu celému teraz začínate rozumieť. Áno - plameniaci zažívali v 90tych rokoch u mládeže veľkú popularitu a 90te roky sú zas veľmi populárne u dnešnej mládeže. Bolo preto len otázkou času, kedy tento ružový krásavec ako fénix povstane z popola a kolonizuje všetko navôkol, vrátane sociálnych sietí i našich domovov

 

To najzaujímavejšie nakoniec:

- V 60 tych rokoch vyhlásilo hnutie Hippies plastovým plameniakom vojnu a zorganizovalo proti nim rozsiahle protesty. Dôvodom bola ich neekologickosť a neprírodnosť. 

- Tvorca  dizajnu klasického plameniaka, Don Featherstone, bol ocenený v oblasti umenia cenou Ig Nobel prize - paródiou na slávnu Nobelovú cenu.

- Ružový plameniak má dokonca aj svoj vlastný deň - tento rok bol 23.6.2017

- V USA si zo suseda alebo kamaráta môžete vystreliť populárnym "okŕdlením" - teda zasadením plameniakov na jeho záhrade.

- Na instagrame je v súčasnosti viac ako 1, 8 milióna príspevkov s hashtagom Flamingo.

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?