„Malá kúpeľňa? Žiadny problém!“
Lucia, 24 rokov, Žilina
28.11.2016
  • Ako si ideálne zariadiť kuchyňu

    Každá kuchyňa v sebe skrýva nevyužitý priestorový potenciál. Použitím vhodných výsuvných systémov a pár jednod…

  • 10 feng shui tipov ako nájsť lásku

    Tohtoročný Valentín je za nami a mnohí nezadaní si pravdepodobne vydýchli, s predsavzatím, že ďalší sviatok za…

Kúpeľňa je nielen miestom pre očistu tela, ale i duše. Veľkorysý priestor ponúka veľa možností ako si zariadiť v kúpeľni oázu pokoja a odpočinku. S našimi šikovnými  tipmi sa ale i v menšej kúpeľni môžete cítiť ako v súkromných kúpeľoch.

 

 

 

1. Sprchový kút 

 

Ak máte naozaj malú kúpeľňu, klasická vaňa v nej spraví viac škody ako osohu. Riešením je sprchový kút. Zabudnite však na nevzhľadné miniatúrne plastové kúty. Moderný sprchový kút je často navrhovaný ako súčasť kúpeľňového interiéru. Vyvýšená  plastová sprchová vanička je minulosť. Nahradil ju obklad vzhľadom a úrovňou zhodný s kúpeľňovou podlahou, ktorý sa zbieha do nenápadného centrálneho odpadu. Takto riešený priestor pôsobí priestrannejšie, svetlejšie a štýlovejšie. Azda najdôležitejšou súčasťou sprchového kúta je ale sprchová hlavica. Našťastie, i tu sa výrobcovia predbiehajú, kto prinesie na trh prevratnejšie riešenie. Vďaka tomu máme na výber  rôzne masážne trysky či zabudovateľné stropné armatúry. Pre sprchové kúty navyše existuje množstvo šikovných doplnkov, ktoré ich robia ešte oveľa  komfortnejšími – napríklad nenápadné zabudované sklápacie stoličky. Sprchovanie v modernom sprchovom kúte je skrátka pôžitok pre zmysly, ktorý si môžete dopriať i napriek menej štedrým dispozíciám vášho bytu. 

 

2. Organizácia a osvetlenie

 

Základom pre funkčnosť, pohodlnosť a čistotu v každej miestnosti je dobrá organizácia. Pre kúpeľňu to ale platí dvojnásobne. Vyťažte maximum z každého centimetra štvorcového. Pod zrkadlom ocenia najmä dámy poličku, na ktorej si môžu vystaviť krémy alebo parfumy. Skrinka pod umývadlom zas poskytne veľkorysý skladovací priestor na objemnejšie predmety. Do zásuviek si zaobstarajte organizéry, vďaka ktorým budú všetky vaše kozmetické drobnosti uschované prehľadne, a pritom bez zbytočného plytvania priestorom. Nástenné police poskytnú ďalší odkladací priestor. Pokiaľ už nemáte v kúpeľni miesto na klasický regál alebo skrinku a nechcete mať kozmetiku a drogériu vystavenú len tak na policiach, postačí vám i obyčajná roleta alebo záves. Jednoducho si tak vytvoríte vyvýšenú “zabudovanú skriňu“, ktorú môžete navyše zladiť so zvyškom kúpeľňového interiéru a doplnkami. Nezabudnite ani na dostatočné osvetlenie kúpeľne, ktoré priestor ešte opticky zväčší. Šikovnými pomocníkmi sú napríklad dodatočné osvetlenie zrkadla a nástenné lampy. 

 

3. Doplnky

 

Využívanie svetlej farebnej škály je zlatým pravidlom pre zariaďovanie akýchkoľvek malých interiérov. Menšia kúpeľňa vymaľovaná na tmavosivo bude skrátka pôsobiť oveľa viac stiesnene ako klasická biela. Čisto biele, a obzvlášť kúpeľňové, priestory však môžu pôsobiť sterilne. Čo s tým? Odpoveďou sú doplnky do kúpeľne. Pri nich svoju fantáziu na uzde držať nemusíte, práve naopak. Citrónovo žlté alebo cyklámenové detaily ako koberček či držiak na zubné kefky pôsobia hravo a zaručene oživia každý priestor. Pastelové farby zas kúpeľňu zjemnia a metalické detaily jej dodajú punc luxusu. Nemusíte sa báť ani prírodných teplých materiálov – drevené vonné tyčinky, kefa na vlasy alebo držiaky na uteráky pôsobia upokojujúco pre myseľ a harmonicky v prospech interiéru. Namiesto pôvodných obalov z kozmetických produktov si zaobstarajte keramické alebo sklenené nádobky. Tie sa jednoduchšie skladujú a vyzerajú čisto a elegantne. Svojej kúpeľni doprajte aj oživenie v podobe nenáročnej črepníkovej kvetiny alebo kvetu vo váze.

 

 

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?