Rady,tipy, triky
„Kvety v interiéri 5krát inak“
Zuzana Michalíková
26.04.2017
  • Zariaďte si byt ako seriáloví Priatelia !

    Dej legendárneho sitcomu z 90tych rokov sa odohráva väčšinou v interiéri dvoch susedných bytov. Bývaním Priate…

  • Farby v interiéri - ŽLTÁ

    Vhodne používať farby v interiéri je jednou z najnáročnejších úloh pri zariaďovaní bývania. Nečudo preto, že v…

Kvety a rastliny v interiéri milujeme všetci. Bez ohľadu na štýl, v akom máme náš byt zariadený, z neho totiž okamžite vykúzlia krajší, svieži a útulný domov. Nehovoriac o blahodárnych účinkoch, ktoré majú na našu psychickú pohodu. Pozrite si s nami 5 spôsobov ako môžete s kvetmi v interiéri pracovať.

 

1. Individualisti

Izbové rastliny s veľkými listami patria medzi tie najpopulárnejšie. Veľké listy totiž znamenajú veľkú zelenú plochu a spôsob ako maximálne oživiť interiér. Ak máte v byte prázdny roh alebo nejaké "hluché" miesto, práve väčší fikus, palma alebo monstera ho výborne vyplnia. Výhodou tohto typu kvetov je, že ich môžete umiestniť jednoducho na podlahu, kde vyzerajú najlepšie. Menšie zelené rastlinky zas vedia skvele vyplniť prázdne miesto na polici, regáli či knižnici. 

 

 

2. Romantické kytice

Od jari do jesene máme na výber z množstva sezónnych rezaných kvetov - od tulipánov po slnečnice. Zatiaľčo tulipány najlepšie vyniknú v romantickej váze a v kytici o 5 až 15 kusoch, už i jeden kvet slnečnice v jednoduchej bielej keramickej váze vyzdvihne jedinečnosť interiéru. Pri výbere vázy môžete byť kreatívny a použiť i nádoby, ktoré sú pôvodne určené na iný účel. Lúčne kvety vyzerajú výborne v obyčajných kompótových fľašiach a rôznorodé kytice vyniknú, napríklad, v záhradnej krhle, debničke alebo plechovom vedre. Bohaté kvety hortenzie sú v poslednej dobe obzvlášť populárne. Ich umiestnením do nízkych ale robustných váz a debničiek, získate dominantný dekoračný prvok. Alebo môžete nechať vyniknúť jeden kvet vo váze z číreho skla. Pri výbere veľkosti kytice platí totiž iba jedno pravidlo - pokiaľ chcete aby sa v bohato dekorovanom interiéri kytica "nestratila", mala by byť väčšia. Čím jednoduchší interiér, tým menší objem kytice bude stačiť. Ak však chcete dosiahnuť práve "wau" efekt, kontrastná opulentná kytica v minimalistickom zariadení bude pre vás to pravé.

 

 

 

3. Kaktusy a sukulenty

Aktuálne nesmierne populárne sú i kaktusy a sukulenty. Niet divu, sú nenáročné na starostlivosť, vizuálne jednoduché a preto môžete byť pri výbere ich kvetináčov obzvlášť kreatívni. Tieto rastlinky pokojne pestujte v DIY betónových kvetináčoch, fľašiach, dekoračných skleníkoch alebo i v čajových šálkach. Moderné sú mini kaktuso-sukulentové zátišia i malé individuálne rastlinky použité ako jednoduchá dekorácia. A to prakticky kdekoľvek v miestnosti kam ich môžete položiť.

 

 

4.Vetvičky a stromy

Pre milovníkov originálnych dekorácií je náš ďalší tip - vetvičky. Či už dáte do sklenenej vázy kyticu z čučoriedky alebo vetvičky vŕby, interiér získa nový, jedinečný rozmer. Veľkým trendom medzi interiérovými rastlinami bude v nadchádzajúcich sezónach i olivovník. Narozdiel od tradičných veľkých zelených rastlín, menší strom v jednoduchom kvetináči svojimi rozmermi a líniami v priestore dokáže simulovať sochu a dodá interiéru punc luxusu, instantnej elegancie a dramatično. Ak by ste si teda mali zobstarať tento rok iba jednu izbovú rastlinu, odporúčame práve olivovník. 

 

 

5. Mestská džungľa

Tradičné črepníkové kvety a rastliny sa nájdu snáď v kazdej domácnosti a môžeme ich ako dekoračný prvok umiestniť na akékoľvek miesto, kde majú dostatok svetla a darí sa im. Ak však chcete aby sa vaša domáca záhrada stala dominantou izby, zabudnite na police či regále a umiestňujte ich so zapojením fantázie. Trendy hovoria v prospech ilúzie pohybu - závesné kvetináče a rastliny zasadené "hlavou dolu" razom premenia i najobyčajnejší popínavý izbový kvet v neobyčajnú modernú dekoráciu.  Viaceré rastliny v rovnakých  črepníkoch pôsobia čisto a prirodzene, bohémsky look mestskej džungle docielite kombinovaním rôznych tvarov, farieb a meteriálov jednotlivých kvetináčov.

 

 

 

 

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?