Rady,tipy, triky
„Veľký sprievodca interiérovými trendami pre rok 2018“
Zuzana Michalíková
09.01.2018
  • Zariaďte si doma útulný kútik podľa blogerky Mišky!

    Azda najskloňovanejším výrazom uplynulého roka bolo slovo "hygge". Radi by ste si doma vytvorili pohodovú atmo…

Na Nový rok zvykneme bilancovať plusy a mínusy toho uplynulého a dávame si predsavzatia, ktoré podľa nás urobia ďalší rok lepším. Rovnako ani odborníci na bývanie nezaháľajú a už nám stihli pripraviť predpovede pre interiérový dizajn roka 2018. Pozrite si s nami výber TOP trendov, ale aj prehľad tých, ktoré už neurobia parádu vo vašom byte ani na Instagrame.

 

 

1. NÁBYTOK

Posledné sezóny boli v interiéroch najvýraznejšími kusmi nábytku regály. Našťastie ich ale postupne nahrádzajú komody, príborníky a ďalší, podobne praktický, nábytok. Trendom sú najmä masívne a vintage kúsky, kombinované s jednoduchými nástennými policami. Do módy sa opäť dostávajú i šikovné kuchynské ostrovčeky, ktoré nahrádzajú minimalistické, čisto biele priestory. Kuchyňa sa tak z "laboratória" opäť mení na priestor na varenie, rodinné večere a čas strávený s rodinou. Minimalistický strohý look ale neopúšťa iba kuchynské priestory, pokojne sa ho zbavte v celom byte. Do popredia sa totiž dostáva pohodlie a najdôležitejšia je útulná atmosféra. V interiéroch teda hranatý nábytok nahradia oblé línie - trendy budú oblé sedačky, kreslá i stoly. Kvetinová potlač a naturálny look zas vystriedajú geometrické vzory a bielu. Ikonické kúsky plastových stoličiek si, samozrejme, ponechajte ale do ich lacných napodobenín už naozaj nemusíte investovať. Radšej skúste prečalúniť kreslo po starých rodičoch alebo doprajte farebný náter starej drevenej stoličke. Službu tak preukážete životnému prostrediu i vášmu interiéru. Nové trendy ovplyvňujú i sanitu. Biela keramika a nehrdzavejúca oceľ pomaly odchádzajú do dizajnového dôchodku. Milovníkov industrial štýlu nadchnú moderné betónové a všetkých ostatných kamenné umývadlá.

 

IN - výrazné komody a skrinky, obliny

 

      

        

 

OUT - "all white"

 

 

2. FARBY

Najobľúbenejšou farbou posledných sezón bola tzv. "millenial pink". - cukríková ružová, ktorá krásne ladí s výraznou červenou alebo sivou farbou. Hoci tento trend ešte chvíľu vo vašom feede na Instagrame a Pintereste uvidíte, odborníci radia pomaly sa ho zbavovať. Pastelovú ružovú totiž postupne nahrádza levanduľová farba, ktorá je zároveň jemnejšou alternatívou pre oficiálnu farbu roka, dramatickú tmavo fialovú. Ak ale obľubujete skôr zelenú farbu, trendy vám prajú tiež. Módna bude v odtieňoch olivovej a smaragdovej. V rámci pomalého životného štýlu a škandinávskych tendencií sú stále aktuálne i prírodné tóny hnedej, sivej a bielej.  

 

IN - tmavá fialová, levanduľová, olivovo zelená, smaragdová

       

 

OUT - cukríková ružová 

 

 

3. STENY


S trendami pre steny v interiéroch je to tento rok jednoduché. Zbaviť sa treba farebného alebo dekoračného akcentu na jednu stenu v miestnosti. Najjednoduchšie je ponechať všetky steny biele alebo v neutrálnych tónoch, ktoré ladia s nábytkom. Prešľap neurobíte ani priznaním tehál, kameňov alebo dreveného obkladu. Úplne OUT sú ale nápisy alebo jednoduché geometrické útvary priamo na stenách či plagátoch. Naopak, každý interiérový guru bude mať v nadchádzajúcich sezónach doma "roztečené" achátové tapety alebo plagáty.

 

IN - tón v tóne, priznané stavebné materiály, achát

  

 

OUT - akcent na jednu stenu, geometrický a písmenkový dekor

 

 

4. MATERIÁLY 

Metalické doplnky vo veľkom množstve budú populárne i tento rok. Staviť na istotu môžete s mosadznými ale nič nepokazíte ani kombináciou viacerých kovov s rôznorodou farbou a odleskom. Dizajnovým nadšencom, ktorí sú radi o krok vpred, odporúčame strieborné doplnky, ktoré sú v predpovediach pre interiéry nadchádzajúcich sezón skloňované najčastejšie. Jemný a elegantný medený akcent kraľoval našim domácnostiam posledných 5 rokov, až sme sa ním celkom presýtili. Aktuálne je meď v nemilosti interiérových dizajnérov. Kedysi žiadaný kov je tak asi najväčším interiérovým faux-pas roka 2018. Ak sa jej stále neviete vzdať, prepašujte ju do svojho bývania medzi doplnkami z ďalších kovov. Aj keď svetlé drevo pôsobí čisto a ľahko, momentálne trend praje skôr nábytku z tmavšieho dreva. Súvisí to ale najmä s obľubou vintage kúskov, ktoré sú prirodzene tmavšie sfarbené a pomaly ustupujúcim trendom scandi bývania. Klasické neopracované smrekové komody alebo operadlá kresiel teda nemusíte hneď počastovať novým sivo-čiernym náterom. Z materiálov sú stále aktuálne i korok a terakota, no veľa priestoru a plôch im už nevenujte. Naopak, mramor má najlepšie časy už naozaj za sebou a obzvlášť tapety a drobné doplnky z tohto materiálu radšej schovajte do garáže. 

 

IN - mosadz, striebro, tmavé drevo, korok, terakota

  

 

OUT - meď, mramor, svetlé drevo

 

 

5. ATMOSFÉRA

Jednoznačne OUT sú ultramoderné domovy bez rukopisu ich obyvateľov. Biela s vysokým leskom, led podsvietenia, málo zelene a prírodných materiálov - to je recept na dizajnovú pohromu roka. Trendy totiž kážu presný opak. Dve najskloňovanejšie interiérové tendencie nadchádzajúcej sezóny možno na prvé počutie znejú zvláštne ale na prvý pohľad si ich určite zamilujete. Švédsky koncept Lagom plynule nadväzuje na obľúbené Hygge ale dáva väčší dôraz na stále dôležitejšiu trvalú udržateľnosť. Vychádza z konceptu, že menej je viac a na prvé miesto kladie prírodu, pohodlie a princípy slow living. Z tých vychádza i Wabi Sabi, ktorého pôvod pre zmenu nehľadajte v Škandinávii ale v Japonsku. Synonymom tohto konceptu je "estetika nedokonalosti". Typické pre Wabi Sabi sú jednoduchosť, surové prírodné materiály a asymetria. Interiéry v tomto štýle majú punc nedokonalosti, sympatickej ázijskej strohosti a sú charakteristické svojou intimitou. Dokonale organizované bývanie bude v móde vždy, Wabi Sabi ale môže k vám domov priniesť viac ležérnosti a útulnosti. Navyše, ak nepatríte k dokonalým gazdinkám, tento aktuálny trend je skvelou výhovorkou pre ledabolo poukladané vankúše či neposkladanú deku na gauči.

 

IN - Lagom, Wabi Sabi

  

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?