Rozhovor
„Ako býva lekárnik & frontman skupiny Swanbride“
Z.
23.05.2017
  • Ako býva odborníčka na bývanie

    Dennodenne Vám prináša inšpirácie a rady ako si zariadiť ten najkrajší domov. V náplni práce má i sledovanie n…

  • Ako býva nezávislá filmárka

    Anastasia Rudakova je ojedinelým zjavom na slovenskej filmovej scéne. Táto 26-ročná filmárka pôvodom z Moskvy …

Matej Rafa je v slovenských umeleckých kruhoch známou postavou, a ako líder známej hudobnej skupiny Swanbride, sa dostal i do povedomia širšej verejnosti. Málokto však vie, že okrem umenia zastáva i významnú úlohu v slovenskej farmácii a spolu s manželkou Martinou je, najnovšie, i šťastným rodičom.  

 

Maťo ty si verejnosti známy predovšetkým ako spevák kapely Swanbride ale tvoje druhé “profesné ja“ je farmaceut. Keď si sa rozhodoval pre vysokú školu, neťahalo ťa to skôr k umeniu? Mal Maťo adolescent v izbe skôr laboratórny poriadok a mikroskop na lesklom bielom nábytku alebo temné zamatové závesy, “rock n roll“ v skrini a na stenách tapetu z plagátov obľúbených skupín?

Matej: K umeniu ma to ťahalo vždy, jasné že som mal izbu plnú plagátov skupín ku ktorým som vzhliadal. Zábavné je, že som vždy chcel hrať primárne na gitaru ale nenašiel som dostatok trpezlivosti na to, aby som sa to poriadne naučil. Farmácia?? Nikdy by som o sebe nepovedal, že takto skončím (keby som mal opäť 15) - tak nejak sa to vyvinulo.

 

 

Zo starších rozhovorov s tebou, je jasné, že máš svoju prácu v lekárni rád, a nielen to – si jeden z mála slovenských farmaceutov, ktorý má špecializáciu na prácu so supermoderným nemeckým lekárenským “robotom“. To znie tak vedecko-akademicky, na míle vzdialene od prototypu rockera. V čom sa líši Matej lekárnik, od Maťa zo Swanbride?

Matej : Povedal by som, že v zodpovednosti. Kým ako lekárnik musím byť precízny maximálne, tak ako rocker si môžem dovoliť hocičo. Paradox ? - áno :)

 

 

Si pomerne čerstvý hrdý otecko malého Tea a nie si jediný mladý rodič v kapele. Ako ovplyvnilo/zmenilo otcovstvo Vašu hudbu a aké zmeny vo všeobecnosti nastanú, podľa teba, s príchodom ratolesti? Videl by si Tea, keď vyrastie, radšej ako vedca alebo umelca?

Matej : Ja budem rád, ak bude hlavne zdravý. Už akú cestu si vyberie, je na ňom :) Myslím, že otcovstvo nás veľmi nezmenilo – skôr si zo seba a svojich povinnosti robíme srandu.

 

 

Mali ste s manželkou zariadenie bytu prispôsobené bábätku ešte pred narodením alebo ste nejaké drobnosti vychytávali aj potom? Máte v súvislosti s “baby friendly“ interiérom nejaké rady alebo tipy ?
Matej : U nás to celé spáchala Martina, ktorá keď nastúpila na materskú, (ale už aj predtým) sa venovala dizajnu celej izby a celého prostredia, v ktorom sa bude malý pohybovať.

Martina : Izbička bola kompletne hotová už pred narodením, pretože sme plánovali, že Teo bude v izbičke spať od narodenia. Paradoxne, posledné boli namontované dvere, bez ktorých by asi izba svoju funkciu veľmi plniť nemohla. Keď sa montovali, tak už som bola tuším v nemocnici, takže sme to stihli s odretými ušami. Chcela som, aby všetky Teove veci, od postieľky po úložné priestory, boli na jednom mieste - v jeho izbičke, aby malo všetko svoje miesto. Zvyšok bytu sme veľmi nemenili, iba do obývačky sme ešte dokúpili veľký tulivak a umiestnili hraciu dečku, kde sa v prvých mesiacoch môže hrať pod dohľadom, a zároveň byť s nami počas dňa.

 

 

Mati, viem o tebe, že pečieš i krásne torty. Dá sa to porovnať so zariaďovaním intriéru?

Martina: Ťažko povedať - ale je to možné. Tortu rada postupne "vyšperkovávam do detailov - a tak to bolo aj s Teovou izbičkou.

 

Myslím, že sa ti to aj podarilo -  je trendy,  minimalistická, ale zároveň funkčná a hravá. Čo ťa pri zariaďovaní inšpirovalo?

Martina: Na začiatku som vedela, že nábytok bude jednoduchý a biely. Potom mi "prišiel do rany" stan a ten potom udal farebný tón celej izbe. Čierno - biela kombinácia so žltými detailami, doplnená sivými vecičkami. Vedeli sme síce, že budeme mať chlapca ale ja naozaj modrú nemusím :) Dispozične som to mnohokrát prestavovala. Ešte keď sa maľovalo a s bruchom som presúvala nábytok hore-dole po izbe, stále sa mi to nezdalo. Nakoniec to skončilo tak, ako to je, a som s tým spokojná. Doplnky som kupovala rôzne a postupne, ako sa utvárala moja predstava. Ale napríklad obrazy sme už mali na rôznych miestach v byte. Iba sme ich presunuli do izbičky, lebo tam sa naozaj hodili. Trojuholníkove nálepky na stenu sa mi vždy veľmi páčili, keď som ich videla na rôznych dizajnových fotkách nordic štýlu, a som rada, že sa mi ich aj podarilo nakoniec použiť. Trvalo to naozaj skoro celých 9 mesiacov, než som to celé vyskladala!

 

Poďme od rodičovstva späť k hudbe. Maťo, ako vyzerá skúšobňa Swanbride?

Matej: Skúšobňa je náhodou podľa mňa vydizajnovaná – máme tam krásne perzské koberce a malú (zato atmosféru dotvárajúcu) lampičku a plachtu, čo visí zo stropu - všetko funkčné kvôli odhlučneniu.

 

Máš doma obľúbené miesto kde tráviš najviac času? 

Matej: Jasné – vo vani. Kľud a ticho:) 

Okrem písania textov pre Swanbride píšeš aj poéziu. Kde najčastejšie randíš s múzou? Máš v byte nejaký kútik, kde sa ti najlepšie tvorí ?

Matej: Už nepíšem toľko ako keď som bol mladší, takže tú múzu už nehľadám tak ako kedysi....väčšinou mám konkrétne myšlienky, ktoré znenazdajky prídu a vtedy je mi jedno, či to píšem na recept od pacienta alebo do bloku.

Zariaďte si byt podľa Maťa!

     

A ako vznikol nápad na nový videoklip Swanbride? 

Matej: Nápad vznikol vo Fuxovej hlave (*basgitara, pozn.red.), takže si to nakoniec zrežíroval sám :) 

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?