Rozhovor
„Ako býva speváčka a bývalá superstaristka“
Zuza
18.04.2017
  • Ako býva autorka obľúbenej detektívky

    Katarína Holetzová je vo svojich 28 rokoch ostrieľanou kultúrnou žurnalistkou. Do povedomia širokej verejnosti…

  • Ako býva novodobá cukrárka

    Život « millenials », súčasnej mladej generácie, sa líši od života, aký viedli ich rodičia v rovnakom veku. Ka…

Lucia Olešová bola svojho času "doma" na titulkách slovenského bulváru a našich televíznych obrazovkách, veľkých pódiách, ale napríklad i na lodi plaviacej sa po karibiku. Kde je doma Lucia Sky dnes a kam sa od čias Superstar posunula jej tvorba Vám prezradí v dnešnom inšpiratívnom rozhovore.

 

Lucia skús najskôr čitateľom predstaviť Luciu Sky. Predsa len, meno Lucia Olešová si široká verejnosť okamžite vie s tebou spojiť, najmä vďaka tvojmu účinkovaniu v Superstar. Je Lucia Sky iná ako bola Lucia Olešová ?

Lucia Sky je na míle vzdialená tomu, čo znamenala Lucia Olešová z čias Superstar. Predsa len odvtedy už ubehlo 10 rokov a veľa vecí v mojom živote sa zmenilo. Živí ma hudba, bývam sama v Nemecku a nemám žiadne istoty. Som ale omnoho kreatívnejšia a spokojnejšia. Odchod zo Slovenska mi pomohol nájsť samú seba. 

Asi každé násťročné dievča, hoci len v skrytu duše, túži po kariére speváčky alebo herečky. Bolo to tak aj u teba ? Kedy nastal ten moment, že si si povedala, že chceš byť naozaj speváčkou a budeš na tom pracovať ?

Hm, nepamätám si na žiaden zlom. Možno keď som mala 7-8 rokov som začala cítiť, že to bude moja cesta. Hoci vtedy mi to nikto ešte neveril.

 

 

Ty si na jednej strane pódiový extrovert a na strane druhej skrytý intelektuál. Pamätáš si ešte na svoju detskú izbu ?  Ako vyzerala ? Bola si viac "intoška" s regálmi plnými kníh alebo princezná s ružovými tapetami a plagátom Spice Girls ?

Tak trochu zo všetkého. Barbie, Lego, Disney, cd-čka, knihy, klavír... Ale steny boli čisto biele a zariadenie izby som mala tiež veľmi dospelácke. Nikdy som nemala takú tú detskú izbičku z katalógu. Ale ani mi nikdy nenapadlo, že by som ju mala mať. Vždy som chcela byť už dospelá.

Vystupovala si v Superstar, na výletnej lodi, v švajčiarskom cirkuse Ohlala – to všetko o tebe Slováci vedia. Na akých kariérnych projektoch pracuješ v súčasnosti ?

Momentálne veľa skladám a pripravujem pesničky pre môj vlastný projekt. Tento rok by som chcela natočiť videoklip a nahrať zopár nekomerčných skladieb, ktoré by ale definovali presne to, kým som. Už žiaden vykalkulovaný pop. Nech mám pokojne dokopy 5 "lajkov" ale nech sú tam preto, lebo som to JA. Pre moj vlastný pokoj na duši.

Svoju spevácku kariéru si orientovala viac-menej na zahraničie. Nebolo by jednoduchšie zostať pôsobiť na Slovensku, kde už si bola mediálne známa ?

Paradoxne mi medializácia viac uškodila ako pomohla. Navyše, v čase keď som z nej mohla ťažiť, som nevedela presne, čo s ňou. Chcelo to čas, skúsenosti a jasnú myseľ. Takže som urobila hrubú čiaru a čau. To mi pomohlo sa odraziť.

Aký je rozdiel v bývaní v jednotlivých krajinách, kde si pôsobila, v porovnaní so Slovenskom ? 

V každej krajine sa dá dobre žiť. Rozdiel je vo vlastnom pocite a individuálnych schopnostiach. Ja mám v Nemecku neporovnateľne viac zaujímavých pracovných príležitostí a po piatich rokoch už som tu viac doma ako doma.

 

 

A čo tvoja izba na výletnej lodi, kde si vystupovala ? Veľa ľudí si takéto "námornícke" bývanie nedokáže celkom predstaviť.  

Bývanie na lodi je veľmi… minimalistické :). Poschodová posteľ, stôl, stolička, skrinka a kúpeľňa porovnateľná s veľkosťou toaliet vo vlakoch. Ale na všetko sa dá zvyknúť. Vďaka tomu som mohla precestovať Karibské ostrovy a plaviť sa po Amazonke. 

Kde si sa nakoniec usadila?  « Spustila si kotvy » natrvalo ?

Bývam na okraji mesta Düsseldorf. Ale u mňa je asi ešte predčasné hovoriť o nejakom “natrvalo.” Pri mojej práci je všetko možné.

Pri zariaďvaní svojho bytu sleduješ trendy alebo uprednostňuješ pohodovú domácku atmosféru ? Dopraješ si aj drahší kus nábytku alebo si v tomto skôr šetrná ?

Čo sa interiérov týka, pačia sa mi exotické veci. Milujem ručne tkané koberce a zvieracie vzory. Trendy sú mi celkom ukradnuté, bývanie je pre mňa intímna záležitosť. Musím sa cítiť doma príjemne. Šetrná rozhodne nie som, len momentálne investujem viac do hudby ako do nábytku. Opýtaj sa ma tak za 2-3 roky. :)

 

Máš doma nejaké miesto, ktoré ťa inšpiruje k písaniu piesní, miesto kde rada tvoríš ? Spieva si aj speváčka doma pri vysávaní alebo v sprche ?

Väčšina textov mi napadne v čase kedy by som mala ísť spať, takže posteľ. Spievanie doma?  Práveže vôbec. Spievam len pri komponovaní v mojej skúšobni, ktorú mám neďaleko od bytu. Väčšina spevákov nevie byť ani chvílu ticho :). Ja si to ticho práve naopak užívam a nechávam hlasivky odpočinúť keď sa dá.

Napadol ti tam aj tvoj najnovší počin ?

Posledná spolupráca prišla veľmi nečakane a priala by som si aby tá pesnička bola môj nápad. Ale je to cover od Coldplay a Chainsmokers pre Reen music. Pôvodne som sa chcela coverom vyhnúť, ale ich hudobný a vizuálny návrh ma oslovil.

Zariaďte si byt podľa Lucie! Vybrala pre vás tieto kúsky:

    

Čo si od teba môžeme ešte vypočuť ?

Strip me. Jedna z mojich obľúbených vecí. A plánovaný videoklip bude konečne niečo, čo budem mať kompletne vo vlastnej réžii. Snáď je teda budúcnosť svetlá ako tie steny v mojej detskej :).     

 

Lucia Sky

Lucia Olešová (28) je pôvodom slovenská speváčka, dnes pôsobiaca najmä v Nemecku pod umeleckým menom Lucia Sky.Už od 14 rokov skladala vlastné piesne a spievala na veľkých pódiách pre tisícové publikum - napríklad na poľskom popovom festivale Jedynky. V 19 rokoch sa zúčastnila slovenskej SUPERSTAR, kde skončila tesne pred bránami finále. Odvtedy bola neustále pod drobnohľadom médií. Lucia bola tiež súčasťou slovenského predvýberu účastníkov známej EUROVÍZIE. Po účastiach na komerčných megaprojektoch Lucia spievala na rôzných podujatiach a VIP parties, až kým sa nerozhodla pre radikálnu zmenu. V rámci angažmán na luxusnej výletnej lodi precestovala Karibské ostrovy, spevom bavila hostí počas večerných vystúpení a neskôr sa presťahovala do Nemecka. Na jeseň v roku 2015 spievala v známej provokatívnej šou Ohlala v Švajčiarsku, kde si vyslúžila obdiv svojím spevom i šarmom. V roku 2017 vystupovala v legendárnej šou Lambertz Monday Night. V súčasnosti Lucia pracuje na nových skladbách a videoklipe.

 

text : Zuz / Evilia

foto : Lucia Sky, Zuz / Evilia

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?