„Správne osvetlenie pre váš domov“
Lucia, 24, Žilina
26.10.2016
  • Vstavaná skriňa nie je žiadna veda

    Základom  pre udržanie poriadku v domácnosti je dostatok úložného priestoru. V menších bytoch nie je vždy dost…

  • Krásny a praktický domov

    V tomto článku vám prinesieme praktické rady ako si zariadiť svoju vlastnú izbu alebo byt tak, aby boli nielen…

Pri zariaďovaní bytu máme väčšinou dobrú predstavu, ako bude interiér zorganizovaný. Riešenie osvetlenia však zvykneme odkladať až nakoniec zariaďovania. Keď je ale interiér kompletný, môže byť už bohužiaľ neskoro robiť zásadné zmeny.


Dodatočné úpravy môžu byť problematické aj pri zasahovaní do elektroinštalácie. Treba si premyslieť, čo sa bude v jednotlivých izbách robiť. Z toho zákonite vyplynú aj požiadavky na osvetlenie jednotlivých miestností. Z okolitého sveta vnímame 80% práve zrakom, preto je dôležité dbať na vhodné podmienky pre naše oči..
Dôležitá je i správna intenzita osvetlenia, ktorá nám pomáha lepšie a istejšie rozoznávať jednotlivé predmety. Musíme dbať na to, ako vhodne zabrániť oslneniu, aby sa naše oči príliš nenamáhali.

Správna reprodukcia farieb, jas a intenzita
K celkovej pohode zraku prispieva aj reprodukcia farieb. Značí sa indexom reprodukcie farieb. Žiarovka má index reprodukcie farieb v hodnotách okolo 100. Iné zdroje majú dané hodnoty pomerne nižšie.

Pri intenzite je dôležitou jednotkou lux - svetelný tok jedného lumenu, ktorý dopadá na plochu jedného štvorcového metra. Pre kancelárie a pracoviská je štandardom  500 luxov.  

Druhy osvetlenia a ich funkcie

Svetlá môžeme rozdeliť na centrálne, miestne a bodové osvetlenia. Centrálne celkové osvetlenie primerane zasvecuje celý priestor miestnosti. Miestne osvetlenie sa používa na konkrétne aktivity alebo práce, ako je napríklad písanie, čítanie, vymedzený priestor v kuchyni na varenie a podobne. Bodové osvetlenie je rozsahovo najmenšie a slúži na osvetlenie konkrétnych bodov v interiéri.

Pochopiteľne jeden druh svetla nestačí na osvietenie miestnosti, treba preto kombinovať. Do obývacej izby si tak môžeme napríklad zakúpiť centrálny luster, stojacu lampu pre večerné čítanie a napríklad stolnú lampu na dotvorenie atmosféry. 
V kúpeľni zasa stropné osvetlenie môžeme doplniť bodovými svetlami na zrkadlách.

V kuchyni je dobré oddeliť svetlá, aby jedno smerovalo na strop a druhé na kuchynský stôl. Pracovná plocha kuchynskej linky by mala byť vybavená niekoľkými žiarovkami.

Do spálne postačia i dodatočné nočné lampičky, poprípade môžeme vybaviť osvetlením aj priestory na ukladanie bielizne a odevu.

Niekedy je jednoducho lepšie nešetriť a vyberať zariadenie starostlivo. Pri osvetlení to platí dvojnásobne. 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?