Nábytok

„Svetlo domova“

04.11.2016

Vyberajte svetlá s ohľadom na vaše oči

Pri zariaďovaní bytu máme väčšinou dobrú predstavu, ako bude interiér zorganizovaný. Osvetlenie je však už druhá záležitosť, ktorá sa väčšinou odkladá až nakoniec a niekedy je už neskoro robiť zásadné zmeny, keď už je interiér kompletne zariadený.

Dodatočné úpravy môžu byť problematické aj pri zasahovaní do elektroinštalácie. Treba si premyslieť, čo sa bude v jednotlivých izbách robiť. Z toho zákonite vyplynú aj požiadavky na osvetlenie jednotlivých miestností. Z okolitého sveta vnímame 80% práve zrakom, preto je dôležité dbať na vhodné podmienky pre náš zrak.

Dôležitá je správna intenzita osvetlenia, ktorá nám pomáha lepšie rozoznávať jednotlivé predmety. Musíme dbať na to, ako ako vhodne zabrániť oslneniu, aby sa naše oči príliš nenamáhali.

Správna reprodukcia farieb, jas a intenzita

K celkovej pohode zraku prispieva aj reprodukcia farieb. Značí sa indexom reprodukcie farieb. Žiarovka má index reprodukcie farieb v hodnotách okolo 100, u iných svetelných zdrojov sa pohybuje väčšinou v oblasti nižších hodnôt. Dôležitý je aj jas svetla.

Akú intenzitu by vlastne malo domáce osvetlenie mať? U kancelárií sa orientujeme európskou normou EN 12464, ktorá určuje osvetlenie na pracovisku ako minimálne 500 luxov. Pritom lux tvorí svetelný tok jedného lumenu, ktorý dopadá na plochu jedného štvorcového metra.

Druhy osvetlenia a ich funkcie

Za ďalšie má na celkový dojem v miestnosti veľký vplyv farba svetla, ktorú má jeho zdroj, tiež rozloženie svetiel a tieňov v miestnosti a v neposlednom rade aj dizajn svietidiel.

Svetlá môžeme rozdeliť na centrálne, miestne a bodové osvetlenia. Centrálne celkové osvetlenie primerane zasvecuje celý priestor miestnosti. Miestne osvetlenie sa používa na konkrétne aktivity alebo práce, ako je napríklad písanie, čítanie, vymedzený priestor v kuchyni na varenie a podobne. Bodové osvetlenie je rozsahovo najmenšie a slúži na zasvecovanie konkrétnych bodov v interiéri.

Rôzne druhy osvetlenia

Vzhľadom k tomu, že všetky tri spomínané úlohy nemôže splniť jediné svetlo, je potrebné nainštalovať v miestnosti viac svetiel.

Napríklad v obývacej izbe si môžeme zaobstarať centrálny luster, ďalej stojanovú lampu na miesto, kde chceme čítať a nakoniec napríklad ešte stolnú lampu na vhodné miesto na dotvorenie atmosféry.

V kúpeľni zasa stropné osvetlenie doplnia bodové svetlá na zrkadlách.

V kuchyni je dobré oddeliť svetlo padajúce na strop od svetla smerujúceho dole na jedálenský stôl. Vhodná je možnosť regulácie intenzity svetla. Nad pracovnú plochu kuchynskej linky je potom nevyhnutné umiestniť žiarivky.

Ak máme spálňu vybavenú iba posteľami, postačia nočné lampičky, ak sú tu aj priestory na ukladanie bielizne a šatstva, je dobré osvietiť vhodnou lampou alebo lustrom aj tie.

Vyberajte osvetlenie starostlivo. Niekedy je lepšie investovať viac, aby svetlo bolo skutočne podľa našich predstáv a bolo spoľahlivé.