Nábytok

„Škandinávsky štýl“

07.11.2016

Chcete svoje bývanie ozvláštniť novými kúskami alebo hľadáte tipy na trendové bývanie? Zariaďte si obývačku podľa najnovšieho trendu škandinávskych interiérov. Načerpajte inšpiráciu a nechajte sa zlákať nábytkom a bytovými doplnkami ošľahanými severským vetrom!

 

Pôvod bývania v škandinávskom štýle sa dá nájsť v severských krajinách ako sú Fínsko, Švédsko, Dánsko, Nórsko a Island. Keďže je sever známy chladným počasím a krátkymi dňami, tunajší obyvatelia si aspoň v interiéri chceli dostatočne vychutnať svetlo a teplo.

Škandinávsky štýl znamená hlavne jednoduchosť a minimalizmus, má pôsobiť sviežo a príjemne. Typické sú preň jednoduché a čisté línie nábytku, ktoré sú napriek svojej zdanlivej strohosti  funkčné, premyslené a pôsobia elegantným dojmom.

Táto tendencia vychádza z myšlienky, že nábytok je funkčný a použiteľný. Okrem klímy je  zrkadlom rodinných hodnôt, humanizmu a dobrých medziľudských vzťahov.  Škandinávsky štýl si obľúbite i preto, že na takmer každý interiér sa dá adaptovať pomerne jednoducho.

Škandinávsky dizajn ako pojem sa prvýkrát objavil v roku 1951 na výstave v Londýne, organizovanej práve severskými krajinami. Nenáročné tvary škandinávskeho štýlu sú často dopĺňané grafikou, ktorá čerpá inšpiráciu v severskom folklóre. Ak ste nadšencom praktického a moderného interiéru, bude pre zariadenie vašej obývačky  správnou voľbou .  

Obývacia izba predstavuje miesto, ktoré by malo ulahodiť návštevníkom vášho domova. Prírodné drevo vo svojej pôvodnej podobe alebo ošetrené bielym náterom pôsobí na človeka uvoľňujúco. Množstvo nábytku voľte s mierou, aby ste nenarušili jednoduchosť interiéru a nemali obývaciu izbu zbytočne preplnenú.

Na výber sú rôzne jednoduché kusy nábytku, ktorými nič nepokazíte ako poličky, vitríny a stolíky z dreva svetlej farby, kombinované so sklom, či materiálmi svetlejších farieb. Sedačky sú často v odtieňoch sivej, modrej, prípadne v bielej alebo krémovej farbe. Kombinujte  maximálne tri farby.

Spálne v škandinávskom štýle sú zdobené ornamentmi, dekoračnými kovaniami a inými detailmi. Postele majú jednoduchý drevený, prípadne kovový rám a najčastejšie sú svetlejšej farby. V spálni využijete komody alebo truhlice.     

Skriňa so zrkadlom bude skvelou voľbou pre optické zväčšenie a osvetlenie vášho priestoru. Dôležité je zladiť farbu nábytku so stenami a zabrániť zbytočne výraznému kontrastu.

Využite maximum potenciálu severskej estetiky a interiér vnímajte ako celok s dôrazom na detaily. Odmenou vám bude dizajnový trendy interiér, v ktorom navyše budete mať pocit skutočného domova.