„Škandinávsky štýl“
Lucia, 24 rokov, Žilina
07.11.2016
  • Bytové doplnky skrášlia váš interiér

    Dekorácie a doplnky sú samotnou čerešničkou interiéru. Skrášľujú a dolaďujú naše domovy a rovnako zvýraznia št…

  • Hravý retro štýl

    Retro trend sa už niekoľko sezón drží na popredných pozíciách popularity.  Prečo je vintage look 60tych rokov…

Chcete svoje bývanie ozvláštniť novými kúskami alebo hľadáte tipy na trendové bývanie? Zariaďte si obývačku podľa najnovšieho trendu škandinávskych interiérov. Načerpajte inšpiráciu a nechajte sa zlákať nábytkom a bytovými doplnkami ošľahanými severským vetrom!

 

Pôvod bývania v škandinávskom štýle sa dá nájsť v severských krajinách ako sú Fínsko, Švédsko, Dánsko, Nórsko a Island. Keďže je sever známy chladným počasím a krátkymi dňami, tunajší obyvatelia si aspoň v interiéri chceli dostatočne vychutnať svetlo a teplo.

Škandinávsky štýl znamená hlavne jednoduchosť a minimalizmus, má pôsobiť sviežo a príjemne. Typické sú preň jednoduché a čisté línie nábytku, ktoré sú napriek svojej zdanlivej strohosti  funkčné, premyslené a pôsobia elegantným dojmom.

Táto tendencia vychádza z myšlienky, že nábytok je funkčný a použiteľný. Okrem klímy je  zrkadlom rodinných hodnôt, humanizmu a dobrých medziľudských vzťahov.  Škandinávsky štýl si obľúbite i preto, že na takmer každý interiér sa dá adaptovať pomerne jednoducho.

Škandinávsky dizajn ako pojem sa prvýkrát objavil v roku 1951 na výstave v Londýne, organizovanej práve severskými krajinami. Nenáročné tvary škandinávskeho štýlu sú často dopĺňané grafikou, ktorá čerpá inšpiráciu v severskom folklóre. Ak ste nadšencom praktického a moderného interiéru, bude pre zariadenie vašej obývačky  správnou voľbou .  

Obývacia izba predstavuje miesto, ktoré by malo ulahodiť návštevníkom vášho domova. Prírodné drevo vo svojej pôvodnej podobe alebo ošetrené bielym náterom pôsobí na človeka uvoľňujúco. Množstvo nábytku voľte s mierou, aby ste nenarušili jednoduchosť interiéru a nemali obývaciu izbu zbytočne preplnenú.

Na výber sú rôzne jednoduché kusy nábytku, ktorými nič nepokazíte ako poličky, vitríny a stolíky z dreva svetlej farby, kombinované so sklom, či materiálmi svetlejších farieb. Sedačky sú často v odtieňoch sivej, modrej, prípadne v bielej alebo krémovej farbe. Kombinujte  maximálne tri farby.

Spálne v škandinávskom štýle sú zdobené ornamentmi, dekoračnými kovaniami a inými detailmi. Postele majú jednoduchý drevený, prípadne kovový rám a najčastejšie sú svetlejšej farby. V spálni využijete komody alebo truhlice.     

Skriňa so zrkadlom bude skvelou voľbou pre optické zväčšenie a osvetlenie vášho priestoru. Dôležité je zladiť farbu nábytku so stenami a zabrániť zbytočne výraznému kontrastu.

Využite maximum potenciálu severskej estetiky a interiér vnímajte ako celok s dôrazom na detaily. Odmenou vám bude dizajnový trendy interiér, v ktorom navyše budete mať pocit skutočného domova.

 

 

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?