„Vstavaná skriňa nie je žiadna veda“
Lucia, 24 rokov, Žilina
17.10.2016
  • Správne osvetlenie pre váš domov

    Pri zariaďovaní bytu máme väčšinou dobrú predstavu, ako bude interiér zorganizovaný. Riešenie osvetlenia však …

Základom  pre udržanie poriadku v domácnosti je dostatok úložného priestoru. V menších bytoch nie je vždy dostatok miesta pre šatník a vstavaná skriňa je preto pre ne vhodným riešením. V tomto článku sa dočítate ako si takúto skriňu zariadiť, zorganizovať a čo v nej môžete či nemôžete skladovať.

 

Výška, hĺbka a úložný priestor

Kľúčovým je výber miesta pre skriňu. Ideálne je zaplniť voľné miesto medzi dvoma stenami, od podlahy až po strop. Ušetríte tak za dodatočné náklady na bočné steny či vrchnú dosku. Vstavané skrine sú pre ich flexibilnosť vhodným riešením pre akékoľvek interiéry, pretože sa dajú vyrobiť na mieru, a to do takmer  akéhokoľvek priestoru.

Hĺbka skrine, smaozrejme,  závisí od priestoru, ktorý máte k dispozícií. Odporúča sa však hĺbka aspoň 60 cm, ktorá ponúka dostatok priestoru pre pozdĺžne vešanie a ukladanie oblečenia. Hlbšie skrine nie sú praktické, pretože môžu zaberať zbytočne veľa priestoru a na niektoré veci môže byť problém dočiahnuť.

Čo sa týka otvárania skrine, klasické dvere s pátnami potrebujú dostatok priestoru na otváranie, preto sú výhodnejšie šatníky s posuvnými dverami.

Vnútro skrine

Každý poriadkumilovný človek ale i dámy s veľkým množstvom oblečenia ocenia vstavaný šatník. Poskytuje totiž možnosti pre rôzne zakomponované úložné riešenia na konkrétne druhy oblečenia a doplnkov. Svoj šatník si teda poľahky môžete zariadiť podľa vlastnej potreby a predstáv.

Zavesenie dámskej blúzky si vyžaduje priestor do 80 cm, zatiaľ čo pánska košeľu zaberie až 100 cm. Voľba výšky police na ukladanie svetrov a zvrškov, ktoré sa nevešajú je individuálna, priemer sa pohybuje medzi 25 až 30 cm. 

Zásuvky  sú vhodné pre spodnú bielizeň alebo menšie doplnky. Výška zásuviek býva okolo 15 cm. Dnes sa dajú zakúpiť rôzne doplnky, ktoré vám uľahčia organizáciu vášho šatníka, ako sú napríklad  špeciálne podnosy na šperky či hodinky, deliace police či výsuvný vešiak na kravaty.  Príjemným a funkčným doplnkom je aj vnútorné osvetlenie.

Čo do šatníka nepatrí?

Neodporúča sa vešať kabáty a iné zvrchníky do  skrine, kde máte uloženú spodnú bielizeň a veci, ktoré si obliekate priamo na kožu. Oblečenie, ktoré nosíte zvonka totiž môže obsahovať rôzne nečistoty. Rozhodne neskladujte v šatníku ani topánky či špinavé oblečenie. Pre tento účel lepšie poslúži skriňa na topánky a kôš na bielizeň.

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?