Značky
„Tajomstvo krásy“
Zuzana Michalíková
26.10.2017
  • Kúsok Talianska v spálni

    Talianska spálňa nemusí nutne znamenať to, čo si predstavíme pod pojmom "talianske manželstvo". Naopak, spálne…

Poznáte to – ráno vstanete s vedomím, že nestíhate. Viete to od prvého momentu, kedy sa pozriete do zrkadla a uvidíte na líci odtlačený vzor štruktúry vankúša, jasne ohraničené kruhy pod očami, ba dokonca i zvyšky nevydarene odlíčenej včerajšej maskary. Ale ste si naozaj  istá, že svoje ranné a večerné rituály krásy nestíhate kvôli nedostatku času?

 

 

Skutočne nemáte čas? 

Je to tak – vo väčšine prípadov, kedy sa sťažujeme na nedostatok času, v skutočnosti doplácame iba na zlú organizáciu. Tiež patríte k tým, ktoré ohŕňajú nos nad slovom stereotyp? Ten je vnímaný najmä v negatívnom slova zmysle, avšak jeho základ je dokonale pozitívny. Stereotyp nastane, keď Vám zovšednie denná rutina. Dnes sa snažíme zubami-nechtami, aby sme neskĺzli do stereotypu a naše dni boli zaujímavé, či plné nevšedných zážitkov. Na tom by nebolo nič zlé, keby sme popri tom nezabúdali na pozitívnu dennú rutinu, ktorá nám do života vnáša poriadok a v konečnom dôsledku šetrí náš drahocenný čas. Možno zvyknete chodiť do práce skôr a nalíčiť sa, kým prídu kolegovia, obstarať základný make-up v dopravnom prostriedku alebo Vám nevadia ratolesti pobehujúce okolo vás v kúpeľni. Faktom ale je, že pokiaľ vaše ranné a kozmetické rituály nebudú mať pevne určený čas a pokojné miesto, stíhať nebudete nikdy. Už len skutočnosť, že nemusíte desať minút hľadať v kúpeľni očnú linku alebo bežať do drogérie po náhradu za púder, ktorý sa vám rozsypal v kabelke, znamená, že šetríte čas. Nebolo by úžasné, keby existovalo niečo, kde by všetky vaše kozmetické prípravky mali svoje miesto a vy by ste tam v pokoji absolvovala všetky svoje ranné a večerné rituály krásy?

 

 

Miesto pre krásu

V skutočnosti také miesto existuje, dokonca ho každá z nás môže mať poľahky doma. V 17.storočí totiž uzrel svetlo sveta prvý toaletný stolík, ktorý po stáročia pomáha nežnejšiemu pohlaviu byť krásnymi.  Datovanie vzniku toaletky vôbec nie je náhodné. V 17.ale najmä 18.storočí totiž ženy začali používať vo veľkom rôzne kozmetické prípravky, módne boli zložité účesy, a tiež sa zrodil make-up v jeho takmer modernej podobe. Farebnosťou a krycími schopnosťami dobové líčidlá mohli konkurovať dnešným, avšak často boli zdraviu škodlivé, až životu nebezpečné. Medzi často používané ingrediencie do skrášľovacích prípravkov, patrilo napríklad toxické olovo alebo nebezpečný rulík. Keďže dobové triedne rozdiely mali takmer kastovnícky charakter, užívanie kozmetiky sa stalo akousi deklaráciou príslušnosti k lepšej vrstve. Obdobie rokoka prinieslo ideál krásy spojený s bielou lesklou pleťou a, dnes opäť populárnym, výrazným obočím, nezriedka kedy i falošným. V 18.storočí dosiahla popularita líčenia vrchol a make-up si obľúbila nielen aristokracia, ale i mešťania. A práve v tomto období sa stal toaletný stolík jedným z najobľúbenejších kusov nábytku. Dôvod? Všetky tie beloby, sadze, olejčeky a iné kozmetické prípravky potrebovali svoje miesto. Veď iba Francúzky koncom 18.storočia ročne spotrebovali 2 milióny hrnčekov červene ročne! O význame, ktorý vtedajšia spoločnosť prikladala kozmetickým rituálom svedčí i fakt, že dobové toaletné stolíky a izby boli orientované vždy na sever, v snahe zachytiť čo najlepšie svetlo. Rokoková toaletka sa od tej dnešnej takmer nelíšila. Plocha stola bola o niečo menšia ako pri písacom stole, početné zásuvky slúžili na prehľadné uskladnenie kozmetických prípravkov a jeho dominantou bolo vyklápacie/sklápacie zrkadlo. Funkcionalita a prvky toaletného stolíka zostali nezmenené dodnes, i keď jeho dizajn sa postupne zjednodušil a výrobcovia upustili od tradičného romantického dekoru a zložitej ornamentálnej výzdoby. V súčasnosti je však trendom návrat k podstate i tradíciám a do obľuby sa opätovne dostávajú tradičné toaletné stolíky. Na Evilii nájdete napríklad prekrásne tradičné toaletné stolíky od Toaletne-stoliky.sk v romantickom vintage a provence štýle. Stolíky dostali mená podľa inšpiratívnych známych krásavíc, napríklad Madame de Pompadour. Tieto toaletky nielenže skvele vyzerajú v interiéri ale konečne v nich nájdete miesto, kde si môžete prehľadne uskladniť kozmetiku a v pokoji dopriať denné rituály krásy.

 

 

Vyberte si svoj vysnívaný toaletný stolík!
    

 

Čerstvé novinky zo sveta bývania a dizajnu?

Inšpirácie pre krásny interiér môžu zaklopať i na dvere vášho domova, otvoríte?